Επιστροφή στις νίκες για τον ΑΟ Θήρας

Αντάξιος της περίστασης και της κρισιμότητας του αγώνα αποδείχτηκε ο ΑΟ Θήρας που επιβλήθηκε το απόγευμα του Σαββάτου 24/2 του Άρη με 3-1 σετ στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΠΠΟΣ. Το τρίποντο αυτό τον φέρνει ξανά στην τέταρτη θέση με 33 βαθμούς, έναν μόλις περισσότερο από τον Άρη και τους Μακεδόνες που ακολουθούν με 32. Οι τρεις τελευταίες αγωνιστικές του πρωταθλήματος της Α1 αναμένονται με μεγάλο ενδιαφέρον.

Ο ΑΟ Θήρας αγωνίστηκε χωρίς την Όστοϊτς που υπέστη ρήξη αχίλλειου τένοντα κατά τη διάρκεια της προθέρμανσης και θα χάσει και το υπόλοιπο της σεζόν.

[adinserter name=”Block 1″]Στο πρώτο σετ οι γηπεδούχες αν και προπορεύονταν στο σκορ, δεν κατάφεραν να χτίσουν διαφορά ασφαλείας και μετά το β’ τεχνικό τάιμ άουτ οι φιλοξενούμενες πέρασαν μπροστά, φτάνοντας στο 22-25, για το 0-1. Στα δύο επόμενα σετ ο ΑΟ Θήρας μπήκε πιο δυναμικά στον αγώνα και με όπλο το καλό σερβίς και τα αποτελεσματικά μπλοκ στην άμυνα, πέρασε μπροστά στα σετ με 2-1. Στο τέταρτο σετ, οι γηπεδούχες μπήκαν και πάλι δυνατά, ωστόσο ο Άρης κατάφερε να μειώσει στον πόντο στο 20-19. Ο ΑΟ Θήρας μετά από τρία ματς μπολ (24-21) έφτασε στο τελικό 25-23, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα μετά από τρεις αγωνιστικές.

Τα σετ: 22-25, 25-17, 25-18, 25-23

Οι δηλώσεις των προπονητών
Απόστολος Οικονόμου: «Συγχαρητήρια στις κοπέλες. Η ομάδα έψαχνε μια τέτοια εμφάνιση από καιρό. Λειτουργήσαμε ως ομάδα σε υψηλό επίπεδο. Ήταν μια δύσκολη περίοδος για εμάς και με αυτή τη νίκη δείχνουμε ότι αξίζουμε να είμαστε στην τετράδα. Από εκεί και πέρα έχουμε τρία ματς που άμα είμαστε σωστοί μπορούμε να κάνουμε το «3×3» και αυτός είναι ο στόχος μας. Αυτή τη νίκη την αφιερώνουμε στον κόσμο μας και προσωπικά θα ήθελα να την αφιερώσω και στη διοίκηση που μας στηρίζει ακόμα και στα δύσκολα».

Δημήτρης Σολκίδης: «Είμαι πολύ στεναχωρημένος από την αντιμετώπιση που είχαμε. Έχουμε φρικτά παράπονα από τους διαιτητές, αλλά και τον παρατηρητή καθώς δεν μας άφησαν να διεκδικήσουμε αυτά που δικαιούμαστε. Έγινε ένα μέτριο παιχνίδι από την πλευρά μας κι αν ήταν λίγο διαφορετικά τα σφυρίγματα και η συμπεριφορά του παρατηρητή ως προς τις βωμολοχίες που ακούγονταν εις βάρος μας από το πρώτο σετ, χωρίς να προκαλέσει κανείς μας, ίσως ήταν διαφορετικό το αποτέλεσμα. Στο δ’ σετ έγινε η πρώτη παρατήρηση, ενώ στο 21-19 έπεσε ένα μπουκαλι από αναψυκτικό στο γήπεδό μας, περνώντας ξυστά από τα κεφάλια των κοριτσιών, το οποίο προκαλεσε πεντάλεπτη διακοπή του αγώνα».

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 19ης αγωνιστικής δε σημειώθηκαν εκπλήξεις, με Παναθηναϊκό, Ολυμπιακό και Πανναξιακό να παίρνουν την νίκη από Μαρκόπουλο, Ηλιούπολη και Ελπίδα, διατηρώντας αναλλοίωτες τις τρεις πρώτες θέσεις, ο Αίαντας πέρασε με νίκη από την έδρα της ΑΕΚ, ενώ οι Μακεδόνες νίκησαν εύκολα τη Θέτιδα.

ΑΣ Μακεδόνες – ΑΣΠ Θέτις 3-0

Η επόμενη αγωνιστική του πρωταθλήματος θα γίνει σε δύο εβδομάδες (11-12/3) καθώς μεσολαβεί το Final 4 του κυπέλλου που θα πραγματοποιηθεί το ερχόμενο Σαββατοκύριακο, 4-5 Μαρτίου.