20.2 C
Santorini
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Κακό παιχνίδι και ήττα για τον ΑΟ Θήρας

Η ομάδα της Σαντορίνης επικεντρώνεται πλέον στον επαναληπτικό αγώνα της Τετάρτης απέναντι στην ΑΕ Λεμεσού για το Challenge Cup

Share

Την πρώτη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα της Volleyleague γυναικών γνώρισε το Σάββατο 10/11 ο ΑΟ Θήρας στη Νάξο, όπου ο Πανναξιακός επικράτησε με 3-0 σετ, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής.

Μακριά από τον καλό της εαυτό, η ομάδα της Σαντορίνης είχε πολύ χαμηλά ποσοστά στην επίθεση (19/90 με ποσοστό 21%) και δεν κατάφερε να πάρει κάτι από το ντέρμπι των Κυκλάδων. Αντίθετα, ο Πανναξιακός πέτυχε την τρίτη του καθαρή νίκη σε τρεις αγωνιστικές και βρίσκεται μόνος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Οι πόντοι του Πανναξιακού προήλθαν από 8 άσσους, 35 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 3 άσσους, 19 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-13, 25-14)

Οι δηλώσεις των προπονητών
Νίκος Κωστακόπουλος (Πανναξιακός ΑΟΝ): “Το μυστικό του αγώνα ήταν η ανατροπή του πρώτου σετ από 20-23. Ξεκινήσαμε αγχωμένα και φαινόταν στο πρόσωπο των αθλητριών. Καταφέραμε να βρούμε ρυθμό, τα κορίτσια έδειξαν ότι ξέρουν βόλεϊ. Στο τρίτο σετ μπορούσε η Σαντορίνη να μπει στο παιχνίδι, ευτυχώς όμως και εκεί αντιδράσαμε. Αυτό είναι το καλό με την ομάδα μου, μπορεί να αντιδράσει”.

Μπράνκο Γκάιτς (ΑΟ Θήρας): “Δεν παίξαμε καθόλου καλά. Θεωρώ ότι φοβηθήκαμε τον αγώνα και είχαμε άγχος χωρίς λόγο. Δοκιμάσαμε να παίξουμε με την Μέγκαν αλλά δεν ήταν ακόμη έτοιμη, καθώς δεν προπονήθηκε όλη την εβδομάδα. Πρέπει να ξεχάσουμε το παιχνίδι τώρα και να προετοιμαστούμε για το παιχνίδι με τη Λεμεσό στη Κύπρο”.

Με τη γλώσσα των αριθμών
Πανναξιακός ΑΟΝ (Κωστακόπουλος): Ριντ 17 (14/26 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 60% υπ. – 27% άριστες), Βεργίδου 7 (3/4 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Χατζηευστρατιάδου 6 (3/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Λιάγκη 5 (4/13 επ., 1 άσσος), Τσομπανίδου 7 (2 άσσοι, 5 μπλοκ), Στεντίλ 12 (11/25 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ. – 33% άριστες) / Κακουράτου (λ, 45% υπ. – 27% άριστες), Καραβοκύρη (λ), Πατεράκη, Λάβδα.

ΑΟ Θήρας (Γκάιτς): Φιλντ 2 (2/6 επ.), Πίλεπιτς 12 (10/31 επ., 2 μπλοκ, 5% υπ. – 5% άριστες), Ξανθοπούλου, Μερτέκη 5 (3/29 επ., 2 άσσοι, 27% υπ. – 20% άριστες), Καραφουλίδου (0/5 επ., 50% υπ. – 13% άριστες), Εμμανουηλίδου 6 (2/10 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 22% υπ. – 17% άριστες), Καλαντάτζε, Κοσμίδου, Καλανταρίδου (50% υπ. – 13% άριστες), Κιρ 2 (2/2 επ.)

[adning id="140783"]

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της αγωνιστικής, ο Άρης πέτυχε πύρρειο νίκη επί του Αίαντα στο τάι μπρέικ, ο Ηλυσιακός πέτυχε την δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα επικρατώντας των Μακεδόνων που παραμένουν χωρίς βαθμό, ενώ η Θέτιδα πέτυχε σημαντική εκτός έδρας νίκη επί της Ηλιούπολης επίσης στο τάι μπρέικ. Το Μαρκόπουλο πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα νικώντας στην έδρα του την Κόρινθο, ενώ τέλος ο Ολυμπιακός πήρε επί του Πορφύρα την πρώτη του για φέτος νίκη χωρίς απώλεια σετ.