14.2 C
Santorini
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Βόλεϊ γυναικών: Ξανά στα κόκκινα το Κύπελλο Ελλάδος

Στην πρώτη του συμμετοχή σε τελικό, ο ΑΟ Θήρας υπέκυψε στην ανωτερότητα του Ολυμπιακού

Share

Το ένατο συνεχόμενο Κύπελλο Ελλάδος πανηγύρισε το βράδυ του Σαββάτου 6/4 ο Ολυμπιακός στο φάιναλ φορ του Κυπέλλου, που φιλοξενήθηκε στο κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο των Σερρών. Με κορυφαία την Στέλλα Χριστοδούλου (κατέκτησε τον τίτλο της MVP) που μοίρασε ιδανικά το παιχνίδι, με αποτελεσματική επίθεση (50%), τις Χουντ (22π.) και Έμοντς (21π.) σε πολύ καλό βράδυ και με καθοριστική στο σερβίς στο τέταρτο σετ την Λαμπρούση, η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς επικράτησε στον τελικό του ΑΟ Θήρας με 3-1 σετ (25-16, 23-25, 25-19, 25-17).

Μεγάλη άτυχη του τελικού ήταν η Κατερίνα Γιώτα του Ολυμπιακού η οποία αποχώρησε τραυματίας στο 17-15 του δεύτερου σετ. Ο ΑΟ Θήρας, στην παρθενική του συμμετοχή σε τελικό, ήταν ανταγωνιστικός στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και κέρδισε το χειροκρότημα των θεατών. Πρώτη σκόρερ για την ομάδα της Σαντορίνης ήταν η αρχηγός Ευαγγελία Μερτέκη με 16 πόντους.

Η ροή του αγώνα
Ο Σέρβος προπονητής του Ολυμπιακού Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, σε αντίθεση με τον χθεσινό ημιτελικό, ξεκίνησε διαγώνια την Βλαχάκη αντί της Νομικού. Στην αντίπερα όχθη ο συμπατριώτης του, του ΑΟ Θήρας, Μπράνκο Γκάιτς έχρισε βασική πασέρ την Γκριμπατς αντί της Ξανθοπούλου που γύρισε τον ημιτελικό με τον Πανναξιακό, και επίσης βασική την κεντρική Εμμανουηλίδου που χθες μπήκε στα μισά του ματς.

Στο ξεκίνημα του τελικού ο ΑΟ Θήρας προηγήθηκε 6-5 αλλά τρία λάθη της ομάδας από την Σαντορίνη έφεραν την διαφορά στο +4 (10-6) για τον Ολυμπιακό. Οι “ερυθρόλευκες” εκμεταλλευόμενες την κακή υποδοχή (18%) του ΑΟ Θήρας έφθασαν την διαφορά στο +7 (15-8) για να τελειώσει το σετ στην μέγιστη τιμή με (+9) 25-16. Ο Ολυμπιακός είχε 61% στην επίθεση και πήρε 7 εύκολους πόντους από τον ΑΟ Θήρας.

Στο δεύτερο σετ ο ΑΟ Θήρας πίεσε στην υποδοχή τον Ολυμπιακό και προηγήθηκε με 15-13 με τον Κοβάτσεβιτς να αντικαθιστά την Βλαχάκη με την Νομικού. Στο 17-15 σε προσπάθεια πρώτου χρόνου η Κατερίνα Γιώτα στραβοπάτησε με αποτέλεσμα να αποχωρήσει και τη θέση της να πάρει η Κατερίνα Ζακχαίου. Ο άσσος της Νομικού έφερε την ισοπαλία στο σετ (18-18) με τον Ολυμπιακό να προσπερνά με 2 πόντους με άουτ επίθεση της Πίλεπιτς και την Χουντ να είναι εύστοχη (20-18). Η Ξανθοπούλου πήρε τη θέση της Γκριμπατς στην πάσα του ΑΟ Θήρας, με τον άσσο της Φιλντ να ξαναδίνει το προβάδισμα με 22-21, αλλά η Έμοντς έβαλε και πάλι τον Ολυμπιακό στο τιμόνι με 23-22. Η Μερτέκη ισοφάρισε 23-23 με την Έμοντς να μην βγάζει υποδοχή στον άσσο της Ξανθοπούλου για το 24-23 και την Μερτέκη να τελειώνει το σετ με 25-23 και να ισοφαρίζει σε 1-1.

Ο ΑΟ Θήρας προηγήθηκε και στο τρίτο σετ με 5-3 αλλά το ξέσπασμα του Ολυμπιακού και τα λάθη της ομάδας της Σαντορίνης έφεραν “ερυθρόλευκο” σερί 6-0 και προβάδισμα 9-5 (Γκρίμπατς αντί Ξανθοπούλου). Με επίθεση της Χουντ, που επέστρεψε στο σκοράρισμα, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 19-14, η Σαντορίνη απάντησε με 2 πόντους της Μερτέκη (19-16) αλλά με επίθεση της Χουντ, μπλοκ στην Πίλεπιτς και επίθεση της Έμοντς η διαφορά πήγε στο +6 (22-16). Με αυτή τη διαφορά έκλεισε και το τρίτο σετ (25-19) με την ομάδα του Κοβάτσεβιτς να προηγείται με 2-1.

Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με Βλαχάκη βασική στην διαγώνιο και αν και βρέθηκε πίσω με 10-9 στο σκορ κατάφερε με τα σερβίς της Λαμπρούση και το έξυπνο παιχνίδι της Χριστοδούλου να προσπεράσει με 6 πόντους (16-10). Με την ψυχολογία στα ύψη ο Ολυμπιακός διατήρησε και αύξησε την διαφορά στο +8 (20-12) για να τελειώσει το σετ με 25-17 και το ματς με 3-1 σετ.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-6, 16-9, 21-14, 25-16
2ο σετ: 7-8, 14-16, 21-20, 23-25
3ο σετ: 8-5, 16-11, 21-16, 25-19
4ο σετ: 6-8, 16-10, 21-13, 25-17

Τα σετ: 3-1 (25-16, 23-25, 25-19, 25-17)

Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 8 άσσους, 66 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 6 άσσους, 39 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Με τη γλώσσα των αριθμών
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Κοβάτσεβιτς): Βλαχάκη 7 (6/31 επ., 1 άσσος), Γιώτα 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ), Έμοντς 21 (17/33 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 48% υπ.), Λαμπρούση 11 (6/10 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Χουντ 22 (22/38 επ., 21% υπ.), Χριστοδούλου 7 (5/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 40% υπ.), Κοκκινάκη (λ), Ζακχαίου 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ), Νομικού.

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Γκάιτς): Εμμανουηλίδου 9 (7/16 επ., 2 μπλοκ), Καλανταρίδου 9 (5/17 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ.), Μερτέκη 16 (13/48 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 24% υπ.), Πίλεπιτς 14 (12/36 επ., 2 μπλοκ), Φιλντ 4 (2/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκρμπατς / Αρτακιανού (λ, 45% υπ.), Καραφουλίδου (0/4 επ.), Ξανθοπούλου 1 (1 άσσος), Παναγιωτίδου.

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών
Μπράνκο Γκάιτς: “Απόψε δεν είχαμε ενέργεια, αδειάσαμε από χθες. Είχαμε έναν σκληρό ημιτελικό και δεν είχαμε τη φρεσκάδα που απαιτείται για να παίξουμε κόντρα σε ποιοτική ομάδα όπως είναι ο Ολυμπιακός. Νομίζω ότι το σετ που πήραμε είναι το μάξιμουμ που θα μπορούσε να πάρει σήμερα η ομάδα μου. Αν χθες δεν παίζαμε 5 σετ ίσως σήμερα να παίζαμε 5. Πρέπει να είσαι σε υψηλό επίπεδο κόντρα σε ομάδες όπως είναι ο Ολυμπιακός, ομάδα με εμπειρία και τίτλους. Συγχαρητήρια σε όλες τις αθλήτριες για το επίπεδο του τελικού. Η διοργάνωση ήταν σε υψηλό επίπεδο και αξίζουν συγχαρητήρια στην Ελληνική ομοσπονδία”.

Μελίνα Εμμανουηλίδου: “Μπήκαμε με την προϋπόθεση να κερδίσουμε το ματς αλλά δεν πιέσαμε τον Ολυμπιακό στα στοιχεία που θέλαμε. Ξεκινήσαμε με άγχος και λάθη και αν και είχαμε βελτίωση σε ορισμένα κομμάτια του παιχνιδιού μας δεν είχαμε διάρκεια. Πάντως η συμμετοχή της ομάδας για πρώτη φορά σε τελικό είναι παράσημο για τη Σαντορίνη. Νομίζω τα καλύτερα έρχονται για τον ΑΟ Θήρας”.

Μπράνκο Κοβάτσεβιτς: “Ο τραυματισμός της Κατερίνας (Γιώτα) είναι από τις δύσκολες στιγμές του αθλητισμού. Η ομάδα έπρεπε να παραμείνει ήρεμη. Δεν χάσαμε το μυαλό μας και θα μπορούσαμε ακόμη και να πάρουμε το σετ. Όλες έπαιξαν για την Κατερίνα και τα καταφέραμε. Νομίζω ότι καθοριστικό σημείο του αγώνα ήταν το τέταρτο σετ, όταν η Λαμπρούση με τα σερβίς της χάλασε την υποδοχή του αντιπάλου. Πήραμε εύκολους πόντους και κερδίσαμε. Κάθε τίτλος είναι διαφορετικός. Η ατμόσφαιρα ήταν εκπληκτική, ο αντίπαλος πολύ δυνατός και το επίπεδο του αγώνα υψηλό”.

Στέλλα Χριστοδούλου: “Όταν τραυματίστηκε η Γιώτα έπαθα σοκ. Ένιωσα πολύ άσχημα γιατί η Κατερίνα εκτός από συμπαίκτριά μου είναι αδελφή μου. Είπα στις υπόλοιπες ότι θα παίξουμε για την Κατερίνα. Είναι δυνατό παιδί και θα επιστρέψει άμεσα. Της αφιερώνουμε το Κύπελλο και το νταμπλ στη συνέχεια.
Δεν πίστεψα ότι μπορούσαμε να χάσουμε το παιχίδι. Έχουμε δεμένη ομάδα και ποιοτική. Ξέρουμε πώς να διαχειριζόμαστε τέτοια παιχνίδια. Σε αυτά τα ματς δεν μετράει η κούραση. Μετράει η ψυχή και το πόσο το θες.
Στον Ολυμπιακό ήρθα να για παίρνω τίτλους. Είμαι πολύ χαρούμενη που κατάφερα να φθάσω στους 8 προσωπικούς τίτλους. Η χαρά μου είναι διπλή όταν συνδυάζεται με την κατάκτηση τίτλων από τον Ολυμπιακό. Αυτό με γεμίζει ικανοποίηση
Νιώθω MVP για τη δύναμη πoυ είχα να ξεπεράσω τον τραυματισμό της Γιώτα. Στην ψυχή είμαι MVP αλλά στο παιχνίδι η Έμοντς ξεπέρασε τον εαυτό της, Είναι αυτή που έκανε το καλύτερό της παιχνίδι.