Με ήττα η ευρωπαϊκή πρεμιέρα του ΑΟ Θήρας

Την ήττα με 3-0 σετ (25-19, 25-22, 25-21) γνώρισε από την Hapoel Kfar Saba ο ΑΟ Θήρας στην πρεμιέρα των ευρωπαϊκών του υποχρεώσεων για το CEV Cup 2017. Και στα τρία σετ ο ΑΟΘ προσπάθησε να βρίσκεται κοντά στο σκορ, αλλά οι γηπεδούχες, πιο έμπειρες και πιο αποτελεσματικές στην επίθεση, στα μισά των σετ διεύρυναν τη διαφορά φτάνοντας τελικά στη νίκ.

Η ομάδα της Σαντορίνης έχοντας πια πάρει το βάπτισμα του πυρός στα ευρωπαϊκά σαλόνια θα υποδεχθεί την Ισραηλινή ομάδα στο ΔΑΠΠΟΣ την Τετάρτη 21/12 (ώρα 19:00) στον επαναληπτικό αγώνα, διεκδικώντας την πρόκρισή της στην επόμενη φάση των 16. Για να το πετύχει αυτό, χρειάζεται νίκη με 3-0 ή 3-1 ώστε να προχωρήσει στο χρυσό σετ.

Η παρουσία των φιλάθλων της ομάδας στον πρώτο ευρωπαϊκό αγώνα εντός Σαντορίνης είναι ιδιαίτερα απαραίτητη, για να δώσουν ώθηση στις αθλήτριες και να παλέψουν για την ανατροπή.