Νέα απώλεια βαθμών για τον ΑΟ Θήρας

Πηγή φωτογραφίας: Σελίδα στο Facebook Ελπίς Αμπελοκήπων

Εκτός έδρας ήττα με 3-2 σετ γνώρισε το μεσημέρι της Κυριακής 22/1 ο ΑΟ Θήρας από την Ελπίδα Αμπελοκήπων για την 14η αγωνιστική της Α1 βόλεϊ γυναικών. Η ομάδα της Σαντορίνης για έναν ακόμα αγώνα προβλημάτισε με την αστάθειά της, παραμένει ωστόσο στην 4η θέση της βαθμολογίας, 6 πόντους πίσω από τον 3ο Πανναξιακό. Στην 5η θέση με 4 βαθμούς διαφορά ακολουθούν οι Μακεδόνες Αξιού, επόμενος αντίπαλος του ΑΟ Θήρας, το ερχόμενο Σάββατο 28/1 στο ΔΑΠΠΟΣ. Αντίθετα η Ελπίδα, μετά την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής από την ΑΕΚ, πήρε νίκη-ανάσα στην προσπάθειά της να βγει από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Υπενθυμίζουμε ότι οι δύο ομάδες θα ξαναβρεθούν αντιμέτωπες σε λίγες ημέρες (1/2) για την φάση των 16 του κυπέλλου, σε έναν νοκ άουτ αγώνα που θα διεξαχθεί στη Σαντορίνη.

Η Ελπίδα μπήκε δυνατά στον αγώνα και με τη βοήθεια του κόσμου της έφτασε εύκολα στην κατάκτηση του πρώτου σετ. Στο δεύτερο ο βελτιωμένος ΑΟ Θήρας βρέθηκε να προηγείται, ωστόσο η Ελπίδα αντεπιτέθηκε και πέρασε μπροστα φτάνοντας μάλιστα σε σετ μπολ, πριν το σετ καταλήξει στη Σαντορίνη. Στο τρίτο σετ οι ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα ως το 19-19, μέχρι να ξεφύγουν οι γηπεδούχες και να φτάσουν τελικά στην κατάκτησή του. Στο τέταρτο σετ, αν και οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 15-21, με σερί 8 πόντων από τη γραμμή του σερβίς η Ελπίδα έκανε το 23-21, ενώ ακολούθησαν 2 χαμένα ματς μπολ στο 24-22. Τελικά η Σαντορίνη έμεινε όρθια και έφτασε στο 26-28 για το τάι μπρέικ. Εκεί η Ελπίδα επέβαλε τον ρυθμό της και έφτασε στο 15-8 πανηγυρίζοντας μια σπουδαία νίκη.

Tα σετ: 25-20, 25-27, 25-22, 26-28, 15-8

Οι δηλώσεις των προπονητών
Γιώργος Χρυσομαλλίδης: «Μέσα στην έδρα μας είμαστε διαφορετική ομάδα. Κάναμε το καλύτερό μας παιχνίδι στην Α1, αλλά θα πρέπει να εκμεταλλευτούμε αυτή τη νίκη και να χτίσουμε πάνω της τη συνέχειά της».

Απόστολος Οικονόμου: «Συγχαρητήρια στην Ελπίδα για τη νίκη, έδειξε ότι το ήθελε περισσότερο, έπαιξε στα όριά της και κέρδισε δίκαια. Εμείς σε ένα ακόμη ματς δεν διαχειριστήκαμε σωστά την πίεση, κάναμε λάθη στην επίθεση και δεν ήμασταν καθόλου καλοί στο μπλοκ-άμυνα. Χωρίς να ψάχνω δικαιολογίες κι επειδή γνωρίζω ότι οι δύο διαιτητές που μας έπαιξαν σήμερα είναι πολύ καλοί, θεωρώ ότι μετά το σημερινό παιχνίδι πρέπει να κάνουν κι αυτοί την αυτοκριτική τους».

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της αγωνιστικής, χωρίς άλλες εκπλήξεις, Παναθηναϊκός, Ολυμπιακός και Πανναξιακός επικράτησαν αντίστοιχα του Άρη, του Μαρκόπουλου και του Αίαντα Ευόσμου, οι Μακεδόνες κέρδισαν την ΑΕΚ, ενώ η Ηλιούπολη πήρε πολύτιμους βαθμούς από την Θέτιδα για την παραμονή της στην κατηγορία.