Santorini
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

ΑΟ Θήρας: Πάλεψε αλλά έχασε από τον Ολυμπιακό

Share

Με 3-1 (25-19, 23-25, 25-22, 25-22) σετ ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό ο ΑΟ Θήρας το απόγευμα του Σαββάτου 7/1 στο κλειστό γυμναστήριο του Ρέντη, για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 βόλεϊ γυναικών. Ο ΑΟ Θήρας εμφανίστηκε βελτιωμένος σε σχέση με τις εκτός έδρας αναμετρήσεις του πρώτου γύρου του πρωταθλήματος και αποδείχτηκε δύσκολος αντίπαλος για τον πρωταθλητή Ολυμπιακό, που πήρε την άτυπη ρεβάνς για την ήττα στην πρώτη αγωνιστική του πρώτου γύρου.

Οι γηπεδούχες βασίστηκαν στο μπλοκ και το καλό σερβίς τους για να φτάσουν στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-19. Στο δεύτερο οι αθλήτριες της Σαντορίνης ανέβασαν στροφές επιθετικά και έφτασαν στην ισοφάριση με 23-25. Στο τρίτο σετ, αν και στην αρχή ο ΑΟ πήρε κεφάλι στο σκορ, ο Ολυμπιακός προσπέρασε και έφτασε ψύχραιμα στο 25-22, κάνοντας το 2-1 στα σετ. Στο τέταρτο σετ, αν και οι γηπεδούχες μπήκαν με άγριες διαθέσεις και προηγήθηκαν, οι φιλοξενούμενες αντεπιτέθηκαν και απείλησαν τον Ολυμπιακό, λυγίζοντας όμως στο τέλος με 25-22, που έγραψε και το τελικό 3-1.

Με την ήττα του αυτή, ο ΑΟ Θήρας παραμένει στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 24 βαθμούς, έχοντας διαφορά 4 βαθμών από τους Άρη και Μαρκόπουλο που ακολουθούν. Ο Ολυμπιακός συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος με 33 βαθμούς και ο Παναθηναϊκός ακολουθεί δεύτερος με 31. Στην τρίτη θέση βρίσκεται ο Πανναξιακός με 27 βαθμούς, χωρίς να έχει αγωνιστεί ακόμα για την 12η αγωνιστική (ο αγώνας του απέναντι στην Ηλιούπολη θα γίνει στις 11/1).

Οι δηλώσεις των προπονητών
Μπράνκο Κοβάτσεβιτς: «Πετύχαμε μια σημαντική νίκη με καλή εμφάνιση, πριν από ένα σημαντικό ματς για εμάς, όπως αυτό που έρχεται στο Βουκουρέστι κόντρα στην C.S.M.. Η Χίπε δεν έπαιξε πάρα πολύ σήμερα, αλλά αγωνίστηκε όσο ακριβώς την χρειαζόμασταν στην επιστροφή της. Ίσως στις προπονήσεις δείχνει πιο έτοιμη, αλλά σε καμία περίπτωση δεν θέλαμε να ρισκάρουμε. Επίσης η Λαζάρεβιτς είχε ένα πρόβλημα στο αριστερό χέρι και δεν την πιέσαμε για να παίξει περισσότερο σήμερα. Είναι ωστόσο εξαιρετικά σημαντικό για εμάς ότι όλες οι παίκτριες συμμετείχαν στη σημερινή νίκη. Σήμερα παίξαμε καλά, όμως κόντρα στην C.S.M. θα πρέπει να παίξουμε λίγο καλύτερα».

Απόστολος Οικονόμου: «Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό που παρά την έλλειψη αγωνιστικού ρυθμού, κατάφερε και διαχειρίστηκε το ματς καλύτερα και να του ευχηθούμε καλή πορεία στην Ευρώπη. Είμαι ικανοποιημένος από την προσπάθεια της ομάδας. Αυτό που είχα πει και στις δηλώσεις πριν το ματς για το σερβίς-υποδοχή λειτούργησε σε καλό επίπεδο. Σταθήκαμε ανταγωνιστικά και είδα μια βελτιωμένη εικόνα της ομάδας σε εκτός έδρας παιχνίδι. Ευελπιστούμε σε έναν καλύτερο δεύτερο γύρο».

[col type=”half”]Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής
Πανναξιακός ΑΟΝ – ΓΣ Ηλιούπολης 11/1
Ελπίς Αμπελοκήπων – Αίας Ευόσμου 3-2
Μαρκόπουλο Revoil – ΑΕΚ 3-0
Μακεδόνες Αξιού – Άρης 3-0
Θέτις Βούλας – Παναθηναϊκός 1-3
Ολυμπιακός ΣΦΠ – ΑΟ Θήρας 3-1[/col][col type=”half last”]Η επόμενη (13η) αγωνιστική