Santorini
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Συγκομιδή μεταλλίων για τον Ήφαιστο στα Δήλεια

Share

Γεμάτη διακρίσεις και μετάλλια επέστρεψε από τη Μύκονο η ομάδα του Ηφαίστου Θήρας, όπου για 4η συνεχή χρονιά είχε εντυπωσιακή παρουσία το Σάββατο 6/10 στους αγώνες στίβου Δήλεια 2018.

Οι αθλητές και οι αθλήτριες, πολλοί από αυτούς συμμετείχαν για πρώτη φορά, έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους και πέτυχαν σπουδαίες επιδόσεις, αφήνοντας υποσχέσεις για το μέλλον. Πιο αναλυτικά:

• Η Ρουσάνθη Μπουντώλα, αν και συμμετείχε για πρώτη φορά, κατέκτησε την 1η θέση κ το χρυσό μετάλλιο στην σφαιροβολία στην κατηγορία Κ14.
  • Η Μαρία Ξαγοράρη για δεύτερη συνεχόμενη φορά κατέκτησε την 1η θέση στο μπαλάκι.
  • Ο Γιώργος Φύτρος κατετάγη 2ος στα 80 μ. δίνοντας τον καλύτερο εαυτό του και κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο.
  • Η Δέσποινα Δεσποινίδη ήρθε 2η στα 80 μ., στην κατηγοφία Κ16, χάνοντας στο νήμα το χρυσό μετάλλιο από την πρωταθλήτρια Ελλάδος.
  • Ο πρωτοεμφανιζόμενος αθλητής Βαγγέλης Λιγνός ήρθε 2ος στα 600 μ. στην κατηγορία μίνι.
  • Η Τζωρζίνα Νομικού πήρε τη 2η θέση στα 50 μ. για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά.
  • Η Γκρασιέλα Πασάι ήρθε 3η θέση στα 600 μ. στην κατηγορία Κ14, αγωνιζόμενη με αθλήτριες μεγαλύτερης κατηγορίας.
  • Η επίσης πρωτοεμφανιζόμενη Αντζέλη Σουβαλίδη κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο και την 3η θέση στα 50 μ. στην κατηγορία μίνι.
  • Ο Σταύρος Καραμολέγκος ήρθε 4ος στα 100 μ. στην Κ18.
  • Ο Ηλίας Αλμπάνης ήρθε 4ος στα 80 μ. στην Κ16.
  • Η Βαρβάρα Κουλουριώτη πήρε την 4η θέση στα 60 μ. της Κ14.
  • Η Αγγελική Ξαγοράρη πήρε την 4η στα 600 μ.
  • Η Μαργαρίτα Ντίνου πήρε την 4η θέση στα 80 μ. στην Κ16.
  • Ο Μανώλης Καφούρος ήρθε 7ος στα 100 μ στην Κ16.
  • Η Μαρία Κουλουριώτη ήρθε 6η στα 50 μ. στην κατηγορία μίνι.

Επίσης, στο αγώνισμα της σκυταλοδρομίας οι ομάδες του Ηφαίστου συνέχισαν την παράδοση και κατέκτησαν δύο μετάλλια. Οι αθλήτριες Μ. Ξαγοράρη, Μ. Κουλουριώτη, Τ. Νομικού και Α. Σουβαλίδη κατέκτησαν την 1η θέση και το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία μίνι, ενώ οι αθλήτριες Ν. Καρουάνου, Ρ. Μπουντώλα, Α. Ξαγοράρη και Γ. Πασάι κατέκτησαν την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο.