3-1 ο ΑΟ Θήρας τη Θέτιδα

Share

aothiras_thetis_dec16
Φωτογραφία: Χρήστος -Cesarios- Αντωνιάδης

Με καθαρή νίκη και 3ποντο ολοκλήρωσε τον α’ γύρο του πρωταθλήματος της Α1 βόλεϊ γυναικών ο ΑΟ Θήρας που επιβλήθηκε με 3-1 (23-25, 25-14, 25-20, 25-13) της Θέτιδας Βούλας το απόγευμα του Σαββάτου 17/12 στο κλειστό του ΔΑΠΠΟΣ.

Οι γηπεδούχες, που είχαν να αντιμετωπίσουν και την κούραση από τον ευρωπαϊκό αγώνα στο Ισραήλ στα μέσα της εβδομάδας, μπήκαν μουδιασμένες στον αγώνα και η Θέτιδα πιέζοντας βρήκε την ευκαιρία να τις αιφνιδιάσει κάνοντας το 0-1 στα σετ, γεγονός που τις έκανε να ανεβάσουν κατακόρυφα την απόδοσή τους και να πάρουν εύκολα το δεύτερο σετ ισοφαρίζοντας σε 1-1. Το τρίτο σετ κατέληξε πιο δύσκολα στον ΑΟ Θήρας, ενώ η κατάκτηση και του τέταρτου σετ του έδωσε τους 3 πολύτιμους βαθμούς που τον διατηρούν στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με απόσταση 4 βαθμών από τον 5ο Άρη.

Πλέον το ενδιαφέρον και η προσοχή της ομάδας στρέφονται στη ρεβάνς της Τετάρτης 21/12 με την Hapoel Kfar Saba, στις 19:00 στο κλειστό του ΔΑΠΠΟΣ για την πρόκριση στους 16 του CEV Cup.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της αγωνιστικής, αξιωσημείωτη είναι η επικράτηση του Πανναξιακού επί του Παναθηναϊκού, γκρεμίζοντάς τον από την κορυφή της βαθμολογίας. Ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα την ΑΕΚ και οδηγεί πλέον την κούρσα του πρωταθλήματος, ο Άρης επικράτησε εκτός έδρας της Ελπίδας, το Μαρκόπουλο επιβλήθηκε εύκολα του Αίαντα Ευόσμου, όπως και οι Μακεδόνες της Ηλιούπολης.