ΑΟ Θήρας: 3ποντη “απόδραση” από την έδρα του Άρη

Φωτογραφία: Κωνσταντίνα Χρυσού

Σπουδαία νίκη πέτυχε το απόγευμα του Σαββάτου ο ΑΟ Θήρας μέσα στην έδρα του Άρη, επικρατώντας με 1-3 σετ μετά από ένα παιχνίδι γεμάτο συγκινήσεις. Η νίκη αυτή δίνει πλεονέκτημα στον ΑΟ Θήρας για την κατάληψη της προνομιούχου δεύτερης θέσης του πρωταθλήματος, που οδηγεί και σε πλεονέκτημα έδρας στα play off, ενώ παράλληλα τονώνει ψυχολογικά την ομάδα εν όψει του final 4 του κυπέλλου.

Έχοντας ως όπλο το δυνατό μπλοκ, οι φιλοξενούμενες έφτασαν να προηγούνται με 1-2 στα σετ. Στο τέταρτο δραματικό σετ οι γηπεδούχες είχαν την ευκαιρία να οδηγήσουν το παιχνίδι στο τάι μπρέικ αφού έφτασαν να προηγούνται με 24-18. Ωστόσο, με απόλυτη συγκέντρωση και με τα σερβίς της Γενιτσαρίδη ήρθε η ανατροπή, με τον ΑΟ Θήρας να φτάνει στο 26-28 και να φεύγει με το ροζ φύλλο αγώνα και με το πολύτιμο για τη συνέχεια του πρωταθλήματος 3ποντο.

Πρώτη σκόρερ για τον ΑΟ Θήρας ήταν η Μέρκοβα με 23 πόντους και ακολούθησε η Πότοκαρ με 20. Εμμανουηλίδου και Μέρκοβα είχαν και από 4 μπλοκ. Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 10 άσσους, 55 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 10 άσσους, 56 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (22-25, 25-19, 22-25, 26-28)

Οι δηλώσεις των προπονητών
Γιάννης Τσαϊρέλης (Άρης): “Είχαμε μεγάλα κενά διαστήματα σήμερα. Θα μπορούσε το αποτέλεσμα να ήταν αντίστροφο, όμως η Θήρα ήταν καλύτερη και πιο συγκεντρωμένη στα κρίσιμα σημεία. Θα μας στοιχίσει το τρίποντο που χάσαμε”.

Γιώργος Ρούσης (ΑΟ Θήρας): “Πολύ σημαντική νίκη για εμάς που μας δίνει αυτοπεποίθηση για την συνέχεια. Σιγά σιγά βγαίνει η δουλειά που κάνουμε και θέλουμε να συνεχίσουμε έτσι μέχρι το τέλος σε πρωτάθλημα και Κύπελλο”.

[adning id="140783"]

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 17ης αγωνιστικής, η Ηλιούπολη επικράτησε του Αίαντα, ο Πορφύρας του Μαρκόπουλου, ενώ ο Ολυμπιακός πέρασε με νίκη και μέσα από την έδρα της Κορίνθου.