Πέντε λεπτά νωρίτερα από την προκαθορισμένη ώρα αναχώρησης απέπλευσε το μεσημέρι του Σαββάτου 20/7 από το λιμάνι του Αθηνιού στη Σαντορίνη το ταχύπλοο καταμαράν Champion Jet 3, με αποτέλεσμα να μην επιβιβαστούν στο πλοίο επτά επιβάτες που διέθεταν εισιτήρια επιβίβασης, οι οποίοι τελικά προωθήθηκαν στον προορισμό τους με μέριμνα του τοπικού ναυτικού πράκτορα.
Ο πλοίαρχος κλήθηκε μέσω διαύλου VHF (Very High Frequency) να επιστρέψει στο λιμάνι, χωρίς όμως να δώσει απάντηση.
Με τον κατάπλου στο λιμάνι του Πειραιά, στελέχη του Α’ Λιμενικού Τμήματος του Κεντρικού Λιμεναρχείου Πειραιά προχώρησαν στη σύλληψη του 56χρονου πλοιάρχου για παράβαση του αρ. 235 παρ. 1 εδ. ι του Κ.Δ.Ν.Δ. “Εγκλήματα πλοιάρχου”, ενώ για το περιστατικό διενεργείται προανάκριση από το Λιμεναρχείο Θήρας.