Οι Ολυμπιακοί Αγώνες επιστρέφουν μετά από 100 χρόνια στο Παρίσι και η γαλλική πρωτεύουσα μετρά αντίστροφα για την αποψινή τελετή έναρξης που θα πραγματοποιηθεί για πρώτη φορά εκτός σταδίου.
Η τελετή θα γίνει κατά μήκος έξι χιλιομέτρων του Σηκουάνα, επομένως η παράσταση θα βασιστεί στα σκηνικά που προσφέρει η “Πόλη του Φωτός”, όπως οι γέφυρες του Παρισιού, οι στέγες, τα μουσεία Ορσέ και Λούβρο, η Παναγία των Παρισίων, το Παλάτι του Κεραμεικού. Ο σχεδιασμός της τελετής έχει γίνει με τη μεγαλύτερη μυστικότητα, όμως οι διαρροές αφθονούν, με αναφορές στα ονόματα της Άγια Νακαμούρα, της Λέιντι Γκάγκα και της Σελίν Ντιόν, όπως αναφορά γίνεται και στο ρεπερτόριο της Έντιθ Πιαφ και του Σαρλ Αζναβούρ.
Η τελετή έναρξης θα μεταδοθεί ζωντανά από την ΕΡΤ 1 στις 20:30 και αναμένεται να διαρκέσει 3 ώρες και 45 λεπτά.