ΑΟ Θήρας: Ζορίστηκε αλλά κέρδισε το Μαρκόπουλο

Στιγμιότυπο από την αναμέτρηση. Φωτογραφία: Χρήστος -cesarios- Αντωνιάδης

Δύσκολη νίκη, πέτυχε το απόγευμα του Σαββάτου 13/2 ο ΑΟ Θήρας που χρειάστηκε το τάι μπρέικ για να κάμψει με 3-2 (25-19, 23-25, 25-13, 20-25, 15-13) την αντίσταση της αξιόμαχης ομάδας του Μαρκόπουλου.

Μετά από ένα αμφίρροπο ξεκίνημα (8-7) η Σαντορίνη ξέφυγε με 16-11 και έφτασε εύκολα στο 25-19 για να προηγηθεί με 1-0 σετ. Στο β’ σετ στο παιχνίδι μπήκε το σερβίς (5 άσοι) και το μπλοκ των φιλοξενούμενων (4 πόντοι) με το Μαρκόπουλο να επικρατεί στις λεπτομέρειες και να ισοφαρίζει τα σετ, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στον αγώνα. Το γ’ σετ εξελίχθηκε σε εύκολη υπόθεση για τη Σαντορίνη που επικράτησε με το εμφατικό 25-13, κάνοντας το 2-1, ωστόσο στο δ’ σετ το Μαρκόπουλο ανέβασε εντυπωσιακά την αποτελεσματικότητα του στην επίθεση και διατηρώντας σταθερά το προβάδισμα από τον 10ο πόντο και μετά ισοφάρισε σε 2-2.

Στο τάι μπρέικ όλα έδειχναν ότι τελείωσαν νωρίς καθώς η Σαντορίνη προηγήθηκε με 6-0 και 8-2, όμως το Μαρκόπουλο επέστρεψε αμέσως μειώνοντας σε 8-7, χωρίς όμως ποτέ να μπορέσει να προσπεράσει και έτσι η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου πήρε τη νίκη με 15-13.

Οι δηλώσεις των προπονητών:
Απόστολος Οικονόμου: «Σήμερα υπήρχε έλλειψη ενέργειας και αυτό συνέβη καθώς για τρίτο παιχνίδι είχαμε το ίδιο σχήμα με αποτέλεσμα να κάνουμε λάθη και να έχουμε κάποιες κακές στιγμές. Ωστόσο, είμαι ικανοποιημένος από την προσπάθεια των κοριτσιών που έστω και δύσκολα κατάφεραν να πάρουν τη νίκη. Συνεχίζουμε…»

Βέσκο Ιβάνοβιτς: «Κάναμε το καλύτερο που μπορούσαμε και παλέψαμε πραγματικά πολύ σκληρά. Ξέραμε ότι θα ήταν δύσκολο αλλά δεν το παρατήσαμε ποτέ και ανατρέψαμε την κατάσταση παίζοντας καλό βόλεϊ. Τώρα έχουμε ένα ακόμη σημαντικό ματς με την Ηλιούπολη και πρέπει να συνεχίσουμε έτσι».

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της αγωνιστικής, ξεχωρίζει η επικράτηση του Άρη επί του προσεχούς αντιπάλου της Σαντορίνης στο κύπελλο, Παναθηναϊκού.