Επαναλειτουργεί φέτος, μετά την ολοκλήρωση των εργασιών ανακαίνισης και εκσυγχρονισμού, το εργοστάσιο επεξεργασίας τομάτας ΣΑΝΤΟ, της Ένωσης Συνεταιρισμών Θηραϊκών Προϊόντων, στον Μονόλιθο της Σαντορίνης.
Η παρέμβαση στον χώρο ήταν σημαντική και ουσιαστική. Το κτήριο διατήρησε απολύτως την αρχική αρχιτεκτονική του μορφή αλλά είναι πλέον “καινούριο” καθώς εκτός από τα τις κτιριακές επιδιορθώσεις, αντικαταστάθηκαν η οροφή, τα δάπεδα, οι πόρτες και τα παράθυρα, τα φωτιστικά κλπ.
![santofactory_28jun16_0094](https://atlantea.news/wp-content/uploads/2016/06/santofactory_28jun16_0094.jpg)
Όμως το τοματάκι είναι λιγοστό φέτος στη Σαντορίνη, λόγω της έλλειψης βροχοπτώσεων την περίοδο του χειμώνα και έτσι το εργοστάσιο θα υποχρεωθεί σε πολύ περιορισμένη παραγωγή. Ο Γενικός Διευθυντής της Ένωσης, κ. Ματθαίος Δημόπουλος, μας είπε ότι το εργοστάσιο προβλέπεται να παραλάβει φέτος 10-15 τόνους τομάτα, ενώ το 2013 είχε παραλάβει 300 τόνους και 200 τόνους το 2014 .
[hr style=”single”]
Φωτογραφίες: Κώστας Κωνσταντινίδης