Επίτιμος Δημότης Θήρας ανακηρύχθηκε ο νομικός και δημοσιογράφος κ. Εμμανουήλ Λιγνός, με ομόφωνη απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου Θήρας κατά τη συνεδρίαση της 21ης Αυγούστου.
![](https://atlantea.news/wp-content/uploads/2017/05/lignos_274x274.jpg)
Με την απόφαση αυτή το Δημοτικό Συμβούλιο αναγνώρισε την πολυσχιδή δράση του κου Λιγνού, η οποία είχε πάντα ως πηγή έμπνευσης τον τόπο καταγωγής του, την Σαντορίνη. Ο ίδιος εργάστηκε διαχρονικά και ακούραστα για να προβάλει την ιστορία, τον πολιτισμό και την παράδοση του τόπου, η δε ανιδιοτελής προσφορά του αναγνωρίζεται απ’ όλους ως ανεκτίμητη.
Ο Δήμος Θήρας διοργανώνει την Κυριακή 10/9, ώρα 18:00, στο Μπελλώνειο Πολιτιστικό Κέντρο, εκδήλωση προς τιμήν του Εμμανουήλ Λιγνού. “Είναι χρέος μας να του απευθύνουμε διά ζώσης ένα μεγάλο ευχαριστώ για την προσφορά του”, αναφέρει στο ανοιχτό κάλεσμά του ο Δήμος Θήρας.