Χρυσό μετάλλιο για τους Λέοντες στο Tae Kwon Do

Με ένα χρυσό μετάλλιο στις αποσκευές της επέστρεψε η ομάδα των Λεόντων από τη Σερβία όπου πριν λίγες μέρες (20-21/10) συμμετείχε στο 11ο Galeb Belgrade Trophy Serbia Open. Συγκεκριμένα, η αθλήτρια του ΑΣ Σαντορίνης Λέοντες, Χριστιάνα Φουστέρη, κατέκτησε την πρώτη θέση στην κατηγορία -47 κιλά, κερδίζοντας τέσσερις αγώνες στο δρόμο της για το χρυσό μετάλλιο.

Οι υπόλοιποι αθλητές της αποστολής έκαναν επίσης καλές εμφανίσεις και αγωνίστηκαν με πάθος. Ο Φώτης Φουστέρης έχασε στον τρίτο αγώνα που θα τον οδηγούσε στα μετάλλια, η Νικολέτα Αλεφραγκή έχασε στον πρώτο αγώνα από την αθλήτρια που πήρε το αργυρό μετάλλιο της κατηγορίας, ενώ ο μικρός Ιωάννης Ζώτος έχασε στον πρώτο αγώνα στον ξαφνικό θάνατο μετά από σκορ 10-10.

Το συγκεκριμένο πρωτάθλημα είναι διεθνές, τελείται υπό την αιγίδα της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας TKD και έχει χαρακτηριστεί Α’ κατηγορίας. Στο πρωτάθλημα συμμετείχαν 836 αθλητές από 30 χώρες εκ των οποίων οι δώδεκα χώρες κατέβασαν τις εθνικές τους ομάδες.