“Ηφαίστειο” στη Σαντορίνη ο Πανναξιακός

Σημαντική νίκη επί του ΑΟ Θήρας μέσα στο ΔΑΠΠΟΣ

Ο Πανναξιακός άλωσε το κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΠΠΟΣ αφού έκανε με ανατροπή το 1-3 επί του ΑΟ Θήρας για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Volleyleague. Η ομάδα της Νάξου πήρε την άτυπη ρεβάνς για την εντός έδρας ήττα της από τη Σαντορίνη στον πρώτο γύρο και με το τρίποντο αυτό πλησίασε στους δύο βαθμούς τον ΑΟ Θήρας, που έπεσε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, αφού δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την ήττα των Μακεδόνων από τον Ολυμπιακό και να ανέβει δεύτερος.

Η ομάδα της Σαντορίνης ήταν σε κακή μέρα επιθετικά (μόλις 28% στην επίθεση), σε αντίθεση με τον Πανναξιακό που ήταν κατά 40% αποτελεσματικός και είχε σε μεγάλη μέρα την Μπράουν (18 πόντοι, 75% αποτελεσματικότητα, 5 μπλοκ).

Οι πόντοι του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 9 άσσους, 36 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και του Πανναξιακού προήλθαν από 7 άσσους, 57 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (30-28, 22-25, 22-25, 14-25)

Οι δηλώσεις των προπονητών
Γιώργος Ρούσης (ΑΟ Θήρας): Ενώ πήραμε το πρώτο σετ με ανατροπή, το κλειδί του αγώνα ήταν το δεύτερο σετ. Ο Πανναξιακός ήταν ανώτερος από εμάς και πήρε τη νίκη”.

Κώστας Παπαδόπουλος (Πανναξιακός): “Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι απέναντι σε μία ομάδα που είναι πιο πάνω από εμάς και μπροστά στον κόσμο της. Το σημαντικό είναι ότι ανταποκριθήκαμε και πήραμε τους τρεις βαθμούς. Παίξαμε καλά και σημασία έχει να υπάρχει συνέχεια”.

[adning id="140783"]

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 15ης αγωνιστικής, ο ασταμάτητος Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα και από την έδρα των Μακεδόνων, το Μαρκόπουλο πέτυχε στην Κόρινθο την πρώτη φετινή εκτός έδρας νίκη του (δεύτερη συνολικά), ενώ η Ηλιούπολη νίκησε τον Πορφύρα.