Ήττα του ΑΟ Θήρας στην Κωνσταντινούπολη

Την ήττα με 3-0 σετ γνώρισε ο ΑΟ Θήρας από την Γαλατασαράι στην Κωνσταντινούπολη, στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τη φάση των “64” του Challenge Cup. Την επόμενη εβδομάδα, στον επαναληπτικό αγώνα, η θηραϊκή ομάδα θα υποδεχθεί την ομάδα της Κωνσταντινούπολης στο Κλειστό Γυμναστήριο Σαντορίνης και για να προκριθεί θα χρειαστεί να κάνει την υπέρβαση, με νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ και στη συνέχεια να κατακτήσει το χρυσό σετ.

H Γαλατασαράι έπιασε υψηλή απόδοση από το ξεκίνημα του αγώνα. Ο ΑΟ Θήρας δυσκολεύτηκε στην υποδοχή και δεν αξιοποίησε τις κόντρα μπάλες που του δόθηκαν, με αποτέλεσμα να έρθει το 25-14 και η Γαλατά να πάρει το προβάδισμα με άνεση.

Μέχρι τα μισά του δεύτερου σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι. Ο ΑΟ Θήρας διόρθωσε πολλά από τα κακώς κείμενα του πρώτου σετ. Ωστόσο λίγο η ατυχία σε κάποιες φάσεις που το φιλέ έπαιξε τον ρόλο του, λίγο η έλλειψη συγκέντρωσης έδωσαν στη Γαλατασαράι ένα προβάδισμα που αξιοποίησε και την οδήγησε στο 25-20.

Η ποιότητα της τουρκικής ομάδας έκανε τη διαφορά και στο τρίτο σετ. Η ομάδα της Σαντορίνης δυσκολεύτηκε να βρει ρυθμό και όταν το έκανε, η Γαλατά είχε ήδη βάλει τις βάσεις για να κάνει το 3-0, κατακτώντας τελικά το 3ο σετ με 25-16. Πλέον, ο ΑΟ Θήρας έχει ακόμα πιο δύσκολο έργο στη ρεβάνς όπου θα προσπαθήσει να πάρει ότι περισσότερο μπορεί αγωνιστικά αλλά και από πλευρά εμπειριών.

Τα σετ: 3-0 (25-14, 25-20, 25-16) σε 66′