Ηττήθηκε από τους Μακεδόνες ο ΑΟ Θήρας

Σε “κακό δαίμονα” έχουν εξελιχθεί φέτος για τον ΑΟ Θήρας οι Μακεδόνες Αξιού, που -όπως και στον πρώτο γύρο στο ΔΑΠΠΟΣ- ήταν χθες οι νικητές της μεταξύ τους αναμέτρησης για τη 19η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών, με 3-0 σετ.

Με τη νίκη τους αυτή, οι Μακεδόνες πήραν το προβάδισμα για την κατάληψη της 2ης θέσης στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, που οδηγεί σε πλεονέκτημα έδρας στα play off, σε αντίθεση με τον ΑΟ Θήρας που έμειναν στην 4η θέση.

Κρίσιμο για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το πρώτο σετ. Η ομάδα της Σαντορίνης αν και βρέθηκε πίσω με 23-18 κατάφερε να ισοφαρίσει άλλα έχασε δύο ευκαιρίες για να πάρει το προβάδισμα. Οι Μακεδόνες κράτησαν την συγκέντρωσή τους και το κατέκτησαν με 30-28.

Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Κιέρα Χολστ των Μακεδόνων με 18 πόντους, ενώ  ξεχώρισαν επίσης η Άλκηστις Καραφουλίδου με 13 πόντους με 4 άσσους και η Ιωάννα Πολυνοπούλου με 11 και 5 μπλοκ. Από την ομάδα της Σαντορίνης ξεχώρισε η Βέντουλα Μέρκοβα με 17 πόντους.

Οι πόντοι των Μακεδόνων προήλθαν από 13 άσσους, 36 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 6 άσσους, 37 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (30-28, 25-22, 25-19)

Οι δηλώσεις των προπονητών
Μανώλης Σκουλικάρης (Μακεδόνες): “Συγχαρητήρια στα κορίτσια γιατί επανήλθαν μετά από καιρό στις καλές εμφανίσεις. Πλέον κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι με τον Άρη που είναι κομβικό για την δεύτερη θέση”.

Γιώργος Ρούσης (ΑΟ Θήρας): “Πήγαν όλα στραβά και δεν ήμασταν όπως έπρεπε για ένα τέτοιο παιχνίδι. Από εδώ και πέρα πρέπει να κάνουμε το απόλυτο και να μην έχουμε αυτά τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή μας”.

[adning id="140783"]

Στο άλλο παιχνίδι της αγωνιστικής που έγινε χθες, ο Πορφύρας πήρε σημαντική εντός έδρας νίκη επί του Αίαντα Ευόσμου. Επίσης ο Πανναξιακός πέρασε με νίκη από την έδρα της Ηλιούπολης.