Μετάλλια και διακρίσεις για τους μικρούς αθλητές ξιφασκίας της Σαντορίνης

Με δύο μετάλλια αλλά και διακρίσεις επέστρεψαν στη Σαντορίνη οι μικροί ξιφομάχοι του νησιού, που πήραν μέρος σε αγώνες Κυπέλλου Ελλάδος, το Σάββατο 15/10 στη Φλώρινα.

Πέντε αθλητές του τμήματος ξιφασκίας του Πανιωνίου Γ.Σ. Σαντορίνης αγωνίστηκαν με σθένος και πυγμή στις κατηγορίες Κ10 (αναπτυξιακά τμήματα) και Κ13 (παμπαίδες-παγκορασίδες), καταφέροντας πολύ καλά αποτελέσματα.

Στην κατηγορία Κ10 ο Αναστάσης Σαλίβερος κατέκτησε την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο, ενώ ο Μανώλης Δρόσσος την 5η θέση. Στην ίδια κατηγορία στα κορίτσια, η Κατιάννα Δρακουτού κατέκτησε επίσης την 3η θέση και χάλκινο μετάλλιο. Οι μικροί αθλητές της κατηγορίας Κ10 ασχολούνται μόλις δύο χρόνια με το άθλημα της ξιφασκίας.

Επίσης, στην κατηγορία Κ13, η Άρτεμις Παπαδοπούλου κατέκτησε την 16η θέση, ενώ η Ελπίδα Ριζογιάννη την 21η θέση.

Οι αθλητές του Πανιωνίου Σαντορίνης ετοιμάζονται για ανάλογους αγώνες τον Νοέμβριο, όπου ο σύλλογος θα εκπροσωπηθεί και στην κατηγορία νέων ανδρών-νέων γυναικών.