Τελευταία ενημέρωση 15/9 – ώρα 17:00
Η Θηραϊκή Εταιρεία Επιστημών, Γραμμάτων και Τεχνών έχει προγραμματίσει για την Τετάρτη 21/9 τη μουσική εκδήλωση “Μουσικό Ταξίδι από τη Σμύρνη στον Πειραιά“, με θέμα τη μουσική της Σμύρνης πριν τη Μικρασιατική καταστροφή του 1922 και την επίδρασή της στην εξέλιξη της ελληνικής μουσικής με τον ερχομό των προσφύγων.
Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στην Κάναβα Ρούσσου, στη Μέσα Γωνιά, με τη συμμετοχή δύο μουσικών σχημάτων και του χορευτικού σχήματος Βόθωνα της Ιωάννας Μαυρομάτη.
Το ρεμπέτικο σύνολο απαρτίζουν η Αγλαΐα Κουκουλιάκου (τραγούδι), ο Βασίλης Χατζηπέτρος (μπουζούκι και μπαγλαμά), ο Κώστας Τσικούρης (κιθάρα), ο Γιώργος Τόνας (μπουζούκι) και ο Δημήτρης Σιγάλας (ακορντεόν).
Οι μουσικοί του σμυρναίικου συνόλου είναι ο Γιάννης Βαρβαρήγος (λαούτο), η Φωτεινή Παπαδοπούλου (τραγούδι), ο Τάσος Σερεμέτης (ούτι), ο Στέφανος Φίλος (βιολί), ο Στέφανος Δορμαράκης (κανονάκι) και ο Παναγιώτης Κορωναίος (κρουστά).
Θα παρουσιαστούν επίσης ηχητικά αποσπάσματα και βίντεο με αυθεντικές σκηνές και μουσική της εποχής.
Τετάρτη 21/9 | Ώρα 20:00 | Κάναβα Ρούσσου, Μέσα Γωνιά | Είσοδος: 5 ευρώ