Με αφορμή την εορτή του Ι.Ν. της Κοίμησης της Θεοτόκου στο Ακρωτήρι, στον δρόμο προς τον φάρο, ο Πολιτιστικός και Αθλητικός Σύλλογος Ακρωτηρίου, η Κοινότητα Ακρωτηρίου και οι κτήτορες του ναού διοργανώνουν το βράδυ της Τετάρτης 14/8, αμέσως μετά τον Εσπερινό, παραδοσιακό σαντορινιό γλέντι με φαγητό και κρασί.
Θα συμμετάσχουν τα χορευτικά σχήματα του συλλόγου, ενώ τη μουσική επένδυση της βραδιάς θα αναλάβουν οι Λοΐζος Σορώτος και Δημήτρης Δαμίγος.
Την επόμενη ημέρα, το πρωί του Δεκαπενταύγουστου, μετά την Πανηγυρική Θεία Λειτουργία, θα σερβιριστεί πανήγυρη και άφθονο κρασί.