Santorini
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Πικρή ήττα για τον ΑΟ Θήρας

Share

Την ήττα με 3-1 σετ γνώρισε το απόγευμα του Σαββάτου 18/2 ο ΑΟ Θήρας στην έδρα της Ηλιούπολης για την 18η αγωνιστική της Α1 βόλεϊ γυναικών. Η ιδιαίτερα φορμαρισμένη στον β’ γύρο Ηλιούπολη πέτυχε την τρίτη της συνεχόμενη νίκη, αποφεύγοντας έτσι τη ζώνη του υποβιβασμού και εκτοπίζοντας ταυτόχρονα την ομάδα της Σαντορίνης από τις 4 πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. Πλέον ο ΑΟ Θήρας βρίσκεται στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας, 2 βαθμούς πίσω από τον Άρη, τον οποίο υποδέχεται για την επόμενη αγωνιστική στο ΔΑΠΠΟΣ, σε έναν αγώνα που θα έχει άρωμα “τελικού”.

Ο ΑΟ Θήρας αγωνίστηκε χωρίς τις τραυματίες Αρτακιανού και Όστοϊτς. Στο πρώτο σετ, αν και βρίσκονταν πίσω στο σκορ, οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 20-20 και να φτάσουν τελικά στο 22-25. Στο δεύτερο σετ, οι γηπεδούχες πίεσαν περισσότερο στο σερβίς και φάνηκαν περισσότερο αποτελεσματικές στο μπλοκ που τις οδήγησαν στο 25-22. Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο και παρ’ όλο που ο ΑΟΘ έφτασε πρώτος σε σετ μπολ (21-24) τελικά έχασε το σετ με 26-24. Στο τέταρτο σετ και πάλι οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ, με την Ηλιούπολη να ξεφεύγει από τα μισά του σετ και να κάνει τελικά το 25-22.

Τα σετ: 22-25, 25-22, 26-24, 25-22

Οι δηλώσεις των προπονητών
Δήμητρα Λυκογιάννη: «Είναι μια μεγάλη μέρα για τον σύλλογο. Θέλω να πω ένα τεράστιο “ευχαριστώ” στις αθλήτριές μου γιατί κατάφεραν και πέτυχαν το στόχο που ήταν η παραμονή στην κατηγορία και μάλιστα με μια σπουδαία νίκη κόντρα σε έναν αξιόλογο αντίπαλο. Αυτή η επιτυχία ανήκει αποκλειστικά στις αθλήτριες, οι οποίες βγήκαν νικήτριες από μια δύσκολη χρονιά με πολλά πρόβληματα. Πλέον κοιτάζουμε τη συνέχεια του πρωταθλήματος και θα προσπαθήσουμε να έχουμε το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στη βαθμολογία».

Απόστολος Οικονόμου: «Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στην Ηλιούπολη για την δίκαιη νίκη της, διότι ήταν πιο συγκεντρωμένη στα κρίσιμα σημεία. Θα μπορούσα να επικαλεστώ ως δικαιολογία τις απουσίες που είχαμε αλλά δεν θα το κάνω διότι δεν μπορούσαμε να τελειώσουμε το δεύτερο και το πρώτο σετ. Αυτό βέβαια προϋποθέτει ικανότητα που εμείς σήμερα δεν την είχαμε. Ήταν μια ήττα η οποία μας φέρνει κάτω από τον Άρη, αλλά χρειαζόμαστε το απόλυτο μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος τις επόμενες τέσσερις αγωνιστικές».

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της αγωνιστικής, ο Ολυμπιακός επικράτησε εκτός έδρας του Παναθηναϊκού στο ντέρμπι των αιωνίων, ο Άρης και ο Πανναξιακός νίκησαν αντίστοιχα την ΑΕΚ και το Μαρκόπουλο, και οι Μακεδόνες νίκησαν την Ελπίδα. Σημαντική νίκη για την παραμονή στην κατηγορία πέτυχε και η Θέτιδα απέναντι στον Αίαντα.