Πρεμιέρα με ήττα για τον ΑΟ Θήρας

aothiras-aek
4o σετ: Σε έντονο ύφος οι οδηγίες της προπονήτριας του ΑΟ Θήρας, Ελένης Μεμετζή

Η ΑΕΚ σε ένα παιχνίδι γεμάτο ανατροπές επικράτησε με 3-1 του νεοφώτιστου ΑΟ Θήρας στο κλειστό του Μίλωνα (με την αναμέτρηση να μεταδίδεται από την ΝΕΡΙΤ Sports).

Παρά τις σημαντικές αλλαγές στο ρόστερ της, από το οποίο απουσιάζουν οι ξένες, αλλά κυρίως παρά την απώλεια του πρώτου σετ (όπου προηγήθηκε με 20-11) η Ένωση βρήκε τον τρόπο για να πάρει το τρίποντο.

Στο ξεκίνημα του αγώνα με όπλο το σερβίς διέλυσε την υποδοχή του ΑΟΘ, αλλά στο 20-11 την πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα η Βεργίδου που έφερε το σκορ στο 20-21 για να κλείσει το σετ στο 22-25.

Στο β’ σετ υπήρχε μεγαλύτερη ισορροπία με την ΑΕΚ να ξεφεύγει με 22-19 και την Σαντορίνη να απαντά ισοφαρίζοντας 22-22, ωστόσο οι γηπεδούχες δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα και στο 25-25 η Γιακούμη και η Αργυροπούλου έδωσαν το σετ στην ΑΕΚ.

Στο τρίτο σετ το 14-12 έγινε 18-12 με τις φιλοξενούμενες να έχουν πάλι πρόβλημα στην υποδοχή. Πλησίασαν μεν πάλι στο -3 (22-19) αλλά η ΑΕΚ δεν έκανε τα ίδια λάθη, πήρε το σετ και στο δ’ σετ το 8-5 έγινε 12-5 και κάπου εκεί όλα τελείωσαν.

Η γνώμη του πάγκου
Ρουμελιώτης: «Μπήκαμε πολύ δυνατά στο ματς, αλλά κολλήσαμε σε μια περιστροφή, χάσαμε την συγκέντρωση μας και ήρθε αυτή η ανατροπή. Δείξαμε όμως μεγάλα ψυχικά αποθέματα και φάνηκε ότι πιστεύαμε στη νίκη. Είναι ένα πολύ σημαντικό τρίποντο απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα, ενώ κι εμείς έχουμε πολλά περιθώρια βελτίωσης

Μεμετζή: «Είμαστε μια νέα ομάδα, έχουμε κάνει μόλις δύο δυνατά φιλικά και δεν έχουμε δεθεί. Θέλουμε το χρόνο μας… Η ΑΕΚ είναι μια πολύ δυνατή ομάδα, με βαρύ όνομα και πολλές έμπειρες αθλήτριες. Εμείς έχουμε ως στόχο την παραμονή και θα είναι επιτυχία η εξάδα. Έχουμε στην ομάδα αρκετές ταλαντούχες αθλήτριες και χρειαζόμαστε χρόνο».

Τα σετ: 22-25, 27-25, 25-20, 25-16

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Νικούλη 3 (2 άσοι, 1 μπλοκ), Κουνάδη, Ιβάνοβα 21 (14/37 επ., 7 άσοι, 53% υπ. – 40% άριστες), Γιακουμή 12 (7/12 επ., 5 μπλοκ), Κατσαντώνη 16 (15/37 επ., 1 μπλοκ), Αργυροπούλου 22 (20/37 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 31% υπ. – 17% άριστες), Κακουράτου –λ 52% υπ. – 32% άριστες) / Λαγουδάκη

ΑΟ Θήρας (Μεμετζή): Βαρουδάκη 2 (2/8 επ., 40% υπ. – 20% άριστες), Καβαθά 15 (6/18 επ., 4 άσοι, 5 μπλοκ). Οικονομίδου 14 (12/17 επ., 2 άσοι), Καρπουζά 10 (7/26 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Βεργίδου 8 (7 άσοι, 1 μπλοκ), Τένεβα 9 (8/30 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ. – 23% άριστες), Αρτακιανού –λ (68% υπ. – 45% άριστες) / Μουντάκη 2 (2/11 επ., 50% υπ. – 25% άριστες), Ψυλλάκη