Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Πύρρειος νίκη για τον ΑΟ Θήρας

Share

Μέχρι το τάι μπρέικ έφτασε ο ΑΟ Θήρας για να κάμψει την αντίσταση του πολύ μαχητικού Αίαντα Ευόσμου, το απόγευμα του Σαββάτου 20/1 για την 13η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών.

Ο Αίαντα μπήκε δυναμικά στον αγώνα κατακτώντας το πρώτο σετ (27-29), με τον ΑΟ Θήρας να ισοφαρίζει σε 1-1 και να περνά μπροστά με 2-1, ωστόσο οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν και με την κατάκτηση του 4ου σετ έστειλαν το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Εκεί λύγισαν και με 15-2 στο 5ο σετ ο ΑΟ Θήρας πήρε το ροζ φύλλο ενός συναρπαστικού αγώνα.

Οι Σαντορινιές είχαν καλύτερο ποσοστό στην επίθεση (33% έναντι 29%), ενώ η διαφορά στον αγώνα ήταν στα μπλοκ (19-3). Οι πόντοι του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 11 άσσους, 47 επιθέσεις, 19 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και του Αίαντα προήλθαν από 11 άσσους, 46 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τέσσερις αθλήτριες του Γιώργου Ρούση ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με διψήφιο αριθμό πόντων (Εμμανουηλίδου 12π., Καλανταρίδου 12π., Μέρκοβα 21π., Πότοκαρ 19π.), ενώ Εμμανουηλίδου και Πότοκαρ είχαν 6 και 5 μπλοκ αντίστοιχα. Για τις φιλοξενούμενες, που στέρησαν από τον ΑΟ Θήρας έναν βαθμό από το καθαρό τρίποντο, ηγήθηκαν στο σκοράρισμα οι Ανδρονικίδου (13π.), Κωνσταντινίδου (12π.) και Τζούριτς (12π.).

Τα σετ: 3-2 (27-29, 25-17, 25-14, 17-25, 15-2)

Οι δηλώσεις των προπονητών
Γιώργος Ρούσης (ΑΟ Θήρας): “Δείξαμε δύο πρόσωπα. Ο αντίπαλός μας δεν έκανε τίποτα παραπάνω απ’ ό,τι συνήθως. Για δύο σετ δεν ήμασταν προσεκτικοί με αποτέλεσμα να χάσουμε έναν βαθμό. Πήραμε τη νίκη όμως και συνεχίζουμε”.

Ηλίας Ζωλασταθιάδης (Αίας Ευόσμου): “Φοβηθήκαμε να νικήσουμε. Δεν είμαι ικανοποιημένος γιατί ενώ προσεγγίσαμε πολύ καλά το παιχνίδι ανά διαστήματα, από την κούραση όλης της εβδομάδας γιατί δεν προπονηθήκαμε καλά, βγήκε η κόπωση στο πέμπτο σετ. Κρατάμε ότι μένουμε κοντά στην τετράδα και θα τα δώσουμε όλα στη συνέχεια του πρωταθλήματος”.

Οι δύο ομάδες θα βρεθούν ξανά αντιμέτωπες στις 31 Ιανουαρίου για τη φάση των 16 στο κύπελλο Ελλάδος.

[adning id="140783"]

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της αγωνιστικης, ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύτηκε να πάρει τη νίκη στην έδρα του Άρη, οι Μακεδόνες επικράτησαν της Κορίνθου, ενώ ο αγώνας του Πανναξιακού με τον Ηρακλή Κηφισιάς δεν έγινε καθώς η ομάδα της Κηφισιάς αποσύρθηκε από το πρωτάθλημα. Η 13η αγωνιστική ολοκληρώθηκε με τη νίκη της Ηλιούπολης επί του Μαρκόπουλου.