Αντιπροσωπία Ελλήνων οινολόγων βρέθηκε στην πόλη Chalonnes sur Loire της Γαλλίας, προσκεκλημένη της εταιρίας οινοποιητικών μηχανημάτων Bucher-Vaslin.
Το Σάββατο 20/5 το πρωί τους υποδέχτηκε στο δημαρχείο η δήμαρχος κυρία Stella Dupont. Ο οινολόγος της Ένωσης Συνεταιρισμών Θηραϊκών Προϊόντων Νίκος Βαρβαρήγος της δώρισε το φωτογραφικό λεύκωμα του Δημήτρη Ταλιάνη, Σαντορίνη: Η Αμπελόεσσα Νήσος
Πριν από την έναρξη του Salon du vin du Loire, της γιορτής του κρασιού της περιοχής, οι Έλληνες αντιπρόσωποι σε επίσημη τελετή έγιναν μέλη της αδελφότητας Cousier.
Πλήθος κόσμου δοκίμασε τα ελληνικά κρασιά και ενθουσιάστηκε με το υψηλό επίπεδο της ποιότητάς τους, ιδιαίτερα δε με το Grand Reserve Assyrtiko 2013 και το Σαντορίνη Ασύρτικο 2016 της SantoWines.