Σάββατο, 26 Οκτωβρίου, 2024

Volley League γυναικών – Η ανασκόπηση της 1ης αγωνιστικής

Πρεμιέρα με ήττα από τον ΠΑΟΚ για τον ΑΟ Θήρας

Share

Με κορυφαίες την Μαρτίνα Σάμανταν και την Μανωλίνα Κωνσταντίνου ο Παναθηναϊκός νίκησε στο κλειστό του Μετς με 3-1 σετ τη Θέτιδα Βούλας, που παραλίγο να φτάσει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ, όμως οι πράσινες έμειναν ζωντανές στο φινάλε του τέταρτου σετ και ξεκίνησαν με νίκη τη φετινή υπεράσπιση του τίτλου στην Volley League Γυναικών.

Με όπλο την επίθεση και κορυφαία τη Μίλιτσα Κούμπουρα που έγραψε 20 πόντους, ο Ολυμπιακός πέρασε εύκολα και χωρίς απώλειες από την Νέα Σμύρνη, επικρατώντας με 3-0 του νεοφώτιστου Μίλωνα και ξεκίνησε με νίκη τις φετινές του εγχώριες υποχρεώσεις.

Με το… αριστερό ξεκίνησε την κούρσα του πρωταθλήματος ο ΑΟ Θήρας, αφού ηττήθηκε εντός έδρας από τον ΠΑΟΚ με 3-0 σετ. Η ομάδα της Σαντορίνης μπήκε νωθρά στο α’ σετ, όμως στα δύο επόμενα έκανε μεν μεγάλες ανατροπές, αλλά δεν μπόρεσε να κρατήσει μέχρι τέλους τις σημαντικές διαφορές που είχε πάρει.

Επιστρέφοντας μετά από 12 χρόνια στα μεγάλα σαλόνια της Volley League, ο Πανιώνιος έδειξε από την πρώτη κιόλας αγωνιστική τη δυναμική του, αφού επικράτησε με 3-0 σετ στην έδρα της ΑΕΚ.

Με το δεξί μπήκαν στον φετινό μαραθώνιο της Volley League τόσο ο Άρης που νίκησε εντός έδρας τις Αμαζόνες, όσο και το Μαρκόπουλο που επικράτησε επίσης εντός έδρας της Λαμίας. Το σκορ και στις δύο αναμετρήσεις ήταν 3-0 σετ υπέρ των γηπεδούχων.