Ανοιχτοί οι λογαριασμοί ΑΟ Θήρας και Άρη για την πρόκριση στον τελικό

Φωτογραφία: Χρήστος -Cesarios- Αντωνιάδης

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κράτησε παραπάνω από δύο ώρες και με πολλές εναλλαγές στο σκορ, ο ΑΟ Θήρας πήρε τη νίκη με 3-2 σετ απέναντι στον Άρη στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΠΠΟΣ και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των ημιτελικών στα play off της Volleyleague γυναικών. Οι δύο ομάδες θα διεκδικήσουν την πρόκριση στον τρίτο και τελευταίο μεταξύ τους αγώνα που θα γίνει την Κυριακή 15/4 στη Θεσσαλονίκη.

Η ομάδα της Σαντορίνης βρέθηκε δυο φορές με την πλάτη στον τοίχο αφού ο Άρης προηγήθηκε στα σετ 0-1 και 1-2, όμως οι γηπεδούχες κατάφεραν να βρουν τις λύσεις για να φτάσουν στη νίκη που τις κρατά ζωντανές στο κυνήγι της πρόκρισης στην τελική φάση.

Ισχυρά όπλα για την ομάδα του Γιώργου Ρούση ήταν οι άσσοι (14) και τα μπλοκ (17). Πότοκαρ και Μέρκοβα σημείωσαν από 25 πόντους έκαστη, με την Τσέχα διαγώνια να έχει επίσης 5 άσσους και 5 μπλοκ. Από τον Άρη ξεχώρισαν οι Αλεξάκου, Σιμόν και Χουντιμά, με 21, 18 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Οι πόντοι του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 14 άσσους, 59 επιθέσεις, 17 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων, ενώ του Άρη προήλθαν από 3 άσσους, 57 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (28-30, 25-20, 22-25, 25-16, 15-10)