Ήττα για τον ΑΟ Θήρας στην “κόλαση” της Πυλαίας – Στον τελικό ο Άρης

Ντέρμπι σε αποπνικτική ατμόσφαιρα με λιποθυμία αθλήτριας

Αν και μπήκε με φόρα στον αγώνα και κατέκτησε εύκολα το πρώτο σετ, ο ΑΟ Θήρας δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη στον τρίτο ημιτελικό απέναντι στον Άρη, που θα του έδινε τη νίκη για την τελική φάση. Οι γηπεδούχες ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ και με το τελικό 3-1 εξασφάλισαν την παρουσία τους στους τελικούς του πρωταθλήματος για πρώτη φορά στην ιστορία της ομάδας. Μεγαλύτερη διάκριση μέχρι σήμερα για τον Άρη ήταν η τρίτη θέση, την οποία κατέλαβε τρεις φορές (1977, 1982, 1984), ενώ τα δύο τελευταία χρόνια τερμάτιζε στην πέμπτη θέση.

Μετά την εύκολη κατάκτηση του πρώτου σετ για τον ΑΟ Θήρας, ο Άρης αντέδρασε και εκμεταλλευόμενος τα λάθη των φιλοξενουμένων έφτασε στην ισοφάριση. Στα δύο επομενα σετ οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, αλλά οι κιτρινόμαυρες που είχαν και το πλεονέκτημα της έδρας κατάφεραν να τα κατακτήσουν. Στο τέταρτο σετ μάλιστα, η ομάδα της Σαντορίνης είχε την ευκαιρία να κάνει το 2-2 καθώς προηγήθηκε με 24-25, όμως ο Άρης με σερί 3-0 έφτασε στο 27-25 που σήμανε και τη νίκη με 3-1.

Αξίζει να σημειωθεί πως το κλίμα στο γήπεδο της Πυλαίας ήταν ιδιαίτερα εχθρικό για τις φιλοξενούμενες, με περισσότερους από 200 φιλάθλους του Άρη να στέκονται όρθιοι πίσω από τις διαφημιστικές πινακίδες, μια ανάσα από εκεί που γίνονταν τα σερβίς, εξαπολύοντας ύβρεις προς τις αθλήτριες της Σαντορίνης. Όπως καταγγέλει ο ΑΟ Θήρας, η δε ατμόσφαιρα εντός του γηπέδου ήταν αποπνικτική από το κάπνισμα κάνναβης και η Εμμανουηλίδου μάλιστα λιποθύμησε από τις αναθυμιάσεις κατά τη διάρκεια του 3ου σετ!

[adning id="140783"]

Οι δηλώσεις των προπονητών
Γιάννης Τσαϊρέλης (Άρης): “Ήταν ένα παιχνίδι με μεγάλη ένταση. Μπήκαμε στον αγώνα με μεγάλο άγχος και δεν ανταποκριθήκαμε στις ανάγκες του αγώνα. Η Θήρα ήταν σοβαρή και μας πίεσε πολύ, όμως με υπομονή στο παιχνίδι μας το γυρίσαμε. Σε τέτοια παιχνίδι η τακτική έρχεται σε δεύτερη μοίρα και μπαίνει μπροστά η ψυχή. Με την βοήθεια και του κόσμου που ήταν ο 7ος παίκτης μας, τα κορίτσια είχαν ψυχή και θέληση. Από την στιγμή που ισοφαρίσαμε βλέπαμε μόνο το αποτέλεσμα της νίκης. Είμαστε πολύ ευτυχισμένοι που για πρώτη φορά στην ιστορία του, ο Άρης βρίσκεται στον τελικό του πρωταθλήματος”.

Γιώργος Ρούσης (ΑΟ Θήρας): “Μπήκαμε καλά στο παιχνίδι αλλά στο δεύτερο σετ που ήταν και το κλειδί του αγώνα κάναμε πολλά λάθη, ειδικά από το σερβίς. Ο Άρης ξαναμπήκε στο παιχνίδι και μετά από ένα δυνατό παιχνίδι χάσαμε στις λεπτομέρειες”.

Τα στατιστικά του αγώνα

Τα σετ: 3-1 (13-25, 25-23, 26-24, 27-25)

Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 7 άσσους, 51 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 7 άσσους, 52 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων

ΑΡΗΣ (Τσαϊρέλης): Αλεξάκου 15 (15/38 επ., 55% υπ.), Γκλιγκόροβιτς 1 (1/1 επ.), Καραφουλίδου 3 (2/5 επ., 1 άσσος), Πήττα 18 (11/17 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Σιμόν 19 (13/35 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Χουντιμά 11 (8/27 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 44% υπ.) / Χίτζιου (λ, 60% υπ.), Πετρινόλη (λ), Γουγούση, Καθάριου 1 (1/2 επ.).

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Ρούσης): Γενιτσαρίδη 11 (11/24 επ., 17% υπ.), Εμμανουηλίδου 9 (8/10 επ., 1 μπλοκ), Μέρκοβα 21 (17/44 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Μεταξά 10 (3/6 επ., 7 μπλοκ), Ξανθοπούλου 6 (4 άσσοι, 2 μπλοκ), Πότοκαρ 14 (13/35 επ., 1 άσσος, 45% υπ.) / Αρτακιανού (λ, 49% υπ.), Καλανταρίδου, Κοσμίδου, Τσοχατζή.

Τέλος, στο άλλο ζευγάρι της ημιτελικής φάσης, ο Κυπελλούχος Ευρώπης Ολυμπιακός νίκησε με 3-0 σετ (25-23, 25-20, 25-12) τους Μακεδόνες Αξιού στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση. Ο δεύτερος αγώνας θα γίνει αύριο 16/4 επίσης στην έδρα του Ολυμπιακού.