Volleyleague γυναικών: Η ανασκόπηση των πρώτων παιχνιδιών για τα play off και play out

Παρά τη μαχητικότητα, τα λάθη του ΑΟ Θήρας οδήγησαν στην ήττα από τον Ολυμπιακό - Τη Μ. Τετάρτη ο επαναληπτικός αγώνας στην έδρα των ερυθρολεύκων.

Μετά από μια μάχη δύο ωρών, ο ΠΑΟΚ κατάφερε στο τάι μπρέικ να λυγίσει την αντίσταση του Άρη στο κλειστό της Μίκρας, παίρνοντας έτσι και το προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά της Volleyleague.

Το πρώτο και αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στην ημιτελική φάση του πρωταθλήματος έκανε η Α.Ε.Κ., η οποία επικράτησε στο κλειστό των Μεσογείων με 3-0 σετ του Μαρκόπουλου.

Ο Παναθηναϊκός τα βρήκε σκούρα στην Βούλα, βρέθηκε να χάνει με 1-0 σετ από την Θέτιδα, αλλά πήρε τη νίκη με 3-1 σετ, που του δίνει προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε δύσκολα με 3-1 του Α.Ο. Θήρας στην Σαντορίνη. Όλα τα σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες, υπήρχε ισορροπία στους άσσους και στα μπλοκ, η Σαντορίνη ήταν καλύτερη στην επίθεση με 40% αποτελεσματικότητα (57/141 τελειωμένες) έναντι 34% του Ολυμπιακού (45/131 τελειωμένες), αλλά υπέπεσε στα διπλάσια λάθη (34 έναντι 17). Οι “ερυθρόλευκες” στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα είχαν τον έλεγχό του, με την εμπειρία τους εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη του Α.Ο.Θ. και έφτασαν στη νίκη που τους δίνει το προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά του πρωταθλήματος.

Στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για τα play out, η Λαμία εκμεταλλεύτηκε το πλεονέκτημα της έδρας και προηγήθηκε του Αιγάλεω με 3-1 σετ. Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 0-1, είχαν σετ μπολ στο 2ο σετ αλλά δεν το εκμεταλλεύτηκαν, με τη Λαμία να κάνει τελικά την ανατροπή.

Στο έτερο παιχνίδι για τα play out, ο Ηλυσιακός επικράτησε εύκολα εντός έδρας με 3-0 του ΖΑΟΝ και απέχει μια νίκη από την παραμονή του στη μεγάλη κατηγορία.

ΑΣ Άρης – ΠΑΟΚ 2-3 (22-25, 26-24, 10-25, 25-21, 11-15)
ΑΟ Μαρκοπούλου – ΑΕΚ 0-3 (13-25, 17-25, 11-25)
ΑΣΠ Θέτις – ΠΑΟ 1-3 (25-23, 26-28, 20-25, 17-25)
ΑΟ Θήρας – Ολυμπιακός ΣΦΠ 1-3 (22-25, 21-25, 25-22, 22-25)
ΑΟ Λαμίας 2013 – ΑΟ Αιγάλεω 3-1 (21-25, 28-26, 25-23, 25-21)
ΑΟ Ηλυσιακός – ΖΑΟΝ 3-0 (25-14, 25-11, 25-06)