Santorini
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

EuroVolley γυναικών: Αγκαλιά με την πρόκριση στους 16 η Ελλάδα

Share

Τη δεύτερη νίκη της πέτυχε απόψε (25/8) η Εθνική Ελλάδος βόλεϊ γυναικών στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, θέτοντας ισχυρές βάσεις για την πρόκρισή της στη φάση των 16.

Με κορυφαίες τις Βασιλαντωνάκη και Στράντζαλη που πέτυχαν τους 49 από τους 59 πόντους στην επίθεση, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα νίκησε με 3-1 σετ (26-24, 15-25, 25-21, 27-25) τη Φινλανδία. Σε συνδυασμό με την χθεσινή νίκη επί της Γαλλίας με 0-3 σετ (12-25, 21-25, 21-25) η Εθνική μας ομάδα μόνο με θαύμα χάνει τη συμμετοχή της στην επόμενη φάση του θεσμού. Είχε προηγηθεί στην πρεμιέρα η ήττα από την οικοδέσποινα των αγώνων Τουρκία.

Αύριο η ομάδα θα έχει ρεπό, ενώ οι υποχρεώσεις της συνεχίζονται την Τρίτη 27/8 και την Τετάρτη 28/8 απέναντι σε Βουλγαρία και Σερβία -αμφότερες ισχυρές αντίπαλοι- με σκοπό να πάρουν το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα που θα σφραγίσει και τυπικά το εισιτήριο για τους 16.

Παράπονο για τις αθλήτριες του Γκιγιέρμο Ναράνχο αποτελεί η μη τηλεοπτική μετάδοση των αγώνων από ελληνικό κανάλι, κάτι που τονίζουν ακόμα και εν μέσω των πανηγυρισμών για τις νίκες που πετυχαίνουν. Θυμίζουμε ότι η Εθνική ομάδα δίνει το “παρών” σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα μετά από 18 χρόνια απουσίας.

Το πρόγραμμα και τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα στον Α’ όμιλο, που γίνεται στην Άγκυρα της Τουρκίας και στον οποίο συμμετέχει η Ελλάδα, έχουν ως εξής:

Παρασκευή 23 Αυγούστου
Γαλλία – Βουλγαρία 3-2 (25-20, 13-25, 25-15, 19-25, 15-13)
Σερβία – Φινλανδία 3-0 (25-17, 25-15, 25-17)
Τουρκία – Ελλάδα 3-0 (25-21, 25-18, 25-8)

Σάββατο 24 Αυγούστου
Γαλλία – Ελλάδα 0-3 (12-25, 21-25, 21-25)
Φινλανδία – Τουρκία 2-3 (24-26, 15-25, 25-20, 25-21, 10-15)

Κυριακή 25 Αυγούστου
Βουλγαρία – Σερβία 1-3 (25-16, 21-25, 20-25, 16-25)
Ελλάδα – Φινλανδία 3-1 (26-24, 15-25, 25-21, 27-25)

6. Φινλανδία 0 νίκες – 3 ήττες, 1 βαθμός, 3-9 σετ, 243-275 πόντοι

Από τη φάση των ομίλων προκρίνονται οι 4 πρώτοι. Για το top-16 ο Α’ όμιλος θα παίξει χιαστί με τον Γ’ και ο Β’ με τον Δ’.

Νεότερη ενημέρωση 26/8 – ώρα 21:00
Όπως ανακοίνωσε η Ελληνική Ομοσπονδία Πετοσφαίρισης, οι προσπάθειές της για να μεταδοθούν τα παιχνίδια απέδωσαν καρπούς και έτσι από αύριο Τρίτη 27/8, αρχής γενομένης με το ματς Ελλάδα-Βουλγαρία (19:30 – ERT Sports), η Ελλάδα θα παρακολουθήσει από την κρατική τηλεόραση την προσπάθεια διάκριση της Εθνικής γυναικών.