Volleyleague: Άλωσε την έδρα του ΑΟ Θήρας ο Άρης

Ούτε ο ΑΟ Θήρας κατάφερε να βάλει φρένο στην φετινή αήττητη πορεία του Άρη, καθώς έχασε απόψε με 1-3 σετ από τις κιτρινόμαυρες της Θεσσαλονίκης, για την 8η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών, μετά από μια δυνατή αναμέτρηση που χάρισε πολλές συγκινήσεις στους θεατές. Αυτή ήταν η πρώτη φορά στην ιστορία των δύο ομάδων που ο Άρης έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνα από την έδρα του ΑΟ Θήρας.

Ο ΑΟ Θήρας μπήκε στον αγώνα με ένα γρήγορο 3-0 για να φτάσει στο 11-7, αλλά το 13-10 έγινε 13-16, με τον Άρη να διατηρεί το προβάδισμα μέχρι το 14-17. Το επόμενο σερί ήταν για τις γηπεδούχες που με τα σερβίς της Μίτροβιτς έφτασαν στο 21-17 και ουσιαστικά το σετ τελείωσε στη χαμένη κόντρα του Άρη στο 21-19.

Το β’ σετ επιφύλασσε περισσότερες ανατροπές, καθώς ο Άρης ξέφυγε με 8-12 (από 8-8) και έφτασε στο +6 (9-15), με τη Σαντορίνη να ροκανίζει τη διαφορά (14-16) και το 14-17 έγινε 19-17. Οι φιλοξενούμενες όμως αντέδρασαν, ισοφάρισαν γρήγορα και στο 20-20 έτρεξαν σερί 0-4 για να ισοφαρίσουν σε 1-1 με πλασέ της Δρακουλίδου.

Ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα και στο γ’ σετ, καθώς προηγήθηκε με 6-10 και 9-14 χωρίς η ομάδα της Σαντορίνης να μπορέσει να βγάλει αντίδραση (είχε 23% στην επίθεση).

Μεγάλη μάχη έγινε και στο μεγαλύτερο μέρος του δ’ σετ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο, με τον Άρη να ξεφεύγει 17-19 και το 19-19 έγινε 19-21. Η Μουρίλο μείωσε στον πόντο (20-21), αλλά ακολούθησε χαμένο σερβίς της Άμποτ (20-22), άσσος της Έβανς (20-23) και κόντρα επίθεση της Μερκάδο, για να φτάσει ο Άρης σε ματς μπολ και να κλείσει τελικά το ματς με νέα επίθεση της Μουρίλο.

Εκτός από την απώλεια βαθμών, ο ΑΟ Θήρας έχασε και με τραυματισμό την Καλαποδά, η οποία έπεσε άσχημα στο παρκέ μετά από δική της επίθεση, στο 13-24 του γ’ σετ.

Πλέον η προσοχή της ομάδας της Σαντορίνης στρέφεται στις ευρωπαϊκές της υποχρεώσεις που ξεκινούν την Τετάρτη 17/11 στο ΔΑΠΠΟΣ απέναντι στη βελγική Ούγκεντεμ για το CEV Cup.

Τα σετ: 1-3 (25-21, 21-25, 13-25, 20-25) σε 104′

Οι δηλώσεις των προπονητών
Κώστας Παπαδόπουλος (ΑΟ Θήρας): “Νομίζω ότι όλο το ματς κρίθηκε στην “ψηλή μπάλα”, στο “transition”, όπου ο Άρης πήγε πάρα πολύ καλά, κάτι που το γνωρίζαμε. Εμείς από την πλευρά μας δεν πήγαμε καλά στο “μπλοκ-άμυνα”, δεν είχαμε υπομονή να ξαναπαίξουμε μπάλες. Μετά το 1ο σετ ο αντίπαλός μας προσαρμόστηκε και ακούμπησε πολλές μπάλες στην άμυνα και στο μπλοκ και εμείς χάσαμε τη συγκέντρωσή μας. Προφανώς έτσι όπως πήγε το ματς ο Άρης έδειξε πόσο συμπαγής ομάδα είναι και κέρδισε δίκαια”.

Γιάννης Τσαϊρέλης (ΑΣ Άρης): “Πολύ σημαντική νίκη. Σπάσαμε μία έδρα στην οποία δεν είχαμε νικήσει ποτέ. Η νίκη με τον Παναθηναϊκό μας έδωσε μεγάλη ώθηση αν και έχουμε τώρα μία μεγάλη απουσία, αυτή της Ειρήνης Τσομπανίδου, όμως η Αναστασία Λάππα στάθηκε επάξια. Συνεχίζουμε να κοιτάμε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά και να ευχηθώ περαστικά στην Καλαποδά του Α.Ο. Θήρας, εύχομαι να μην είναι κάτι σοβαρό”.