Challenge Cup: Αποκλείστηκε στο χρυσό σετ ο ΑΟ Θήρας

Αποκλεισμός με το κεφάλι ψηλά για την ομάδα της Σαντορίνης

Πικρό φινάλε είχε για τον ΑΟ Θήρας η φετινή του πορεία στο Challenge Cup, φτάνοντας πολύ κοντά στην πηγή χωρίς τελικά να καταφέρει να πιει νερό, καθώς αποκλείστηκε από τη Δρέσδη στη Γερμανία με τη διαδικασία του χρυσού σετ. Η κυπελλούχος Γερμανίας νίκησε στην κανονική διάρκεια του αγώνα με 3-1 σετ και ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα, ενώ στη συνέχεια επικράτησε με 15-13 στο χρυσό σετ, εξασφαλίζοντας το ένα από τα τέσσερα εισιτήρια της ημιτελικής φάσης της διοργάνωσης.

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, ο ΑΟ Θήρας μένει στην φάση των 8 του Challenge Cup, έχοντας όμως διαγράψει και πάλι αξιοπρόσεκτη πορεία που δημιουργεί υψηλές προσδοκίες για τα επόμενα χρόνια. Πλέον, για το υπόλοιπο της αγωνιστικής περιόδου, η ομάδα της Σαντορίνης επικεντρώνεται στους αγώνες του ελληνικού πρωταθλήματος, αλλά και της τελικής φάσης του κυπέλλου.

Αν και οι αθλήτριες του Μπράνκο Γκάιτς ισοφάρισαν σε 1-1 σετ, η Δρέσδη πήρε τη νίκη με 3-1 σετ και το παιχνίδι οδηγήθηκε στο χρυσό σετ. Εκεί ο ΑΟ Θήρας ξεκίνησε ιδανικά παίρνοντας προβάδισμα τεσσάρων πόντων στην αλλαγή τερρέν (8-4), όμως δεν κατάφερε να ολοκληρώσει μία τεράστια πρόκριση. Τα σερβίς της Μλίναρ έκαναν ζημιά στην υποδοχή της Σαντορίνης και το 4-8 έγινε 10-8. Οι φιλοξενούμενες πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ μετά από λάθος της Ρόλφζεν (12-11), όμως η Δρέσδη έφθασε πρώτη στους 15 πόντους με μία επίθεση της Κόρχονεν και ένα μπλοκ της Στρούμπε στη Μεντάρο που διαμόρφωσαν το 15-13.

Τα σετ: 3-1 (25-19, 19-25, 25-21, 25-12), Χρυσό σετ: 15-13

Τα στατιστικά του αγώνα
Δρέσδη (Βάιμπλ): Ρόλφζεν 17 (13/31 επ., 4 μπλοκ, 57% υπ. – 19% άριστες), Στρούμπε 20 (13/21 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Στίγκροτ 18 (15/29 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 35% υπ. – 20% άριστες), Κούμπουρα 2 92/9 επ.), Κινγκ 1 (1/2 επ.), Βέιτζελ 8 (3/13 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Ντουρ (λ, 55% υπ. – 35% άριστες), Βον Ρόμερ 3 (1/2 επ., 2 άσσοι), Μλίναρ 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κόρχονεν 12 (10/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ).

ΑΟ Θήρας (Γκάιτς): Μεντάρο 20 (17/40 επ., 3 μπλοκ), Μπρίνκμαν 19 (18/44 επ., 1 άσσος, 32% υπ. – 16% άριστες), Νογκουέρας 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μερτέκη 8 (7/24 επ., 1 μπλοκ, 36% υπ. – 19% άριστες), Χατζηευστρατιάδου 7 (2/9 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 5 (3/8 επ., 2 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 40% υπ. – 10% άριστες), Μπούκουρα (λ), Παναγιωτίδου 1 (1/2 επ.), Βενέτη, Καραφουλίδου, Κούση, Γενιτσαρίδη (25% υπ. – 25% άριστες).