Σαντορίνη: Αθλητική ανασκόπηση 2-3/11

Βόλεϊ
Με την τρίτη του νίκη (1-3 τον Πορφύρα εκτός έδρας) στις τρεις μέχρι τώρα αγωνιστικές της Volleyleague, ο ΑΟ Θήρας είναι η μόνη ομάδα χωρίς απώλεια βαθμών και φυσικά οδηγεί τη βαθμολογική κούρσα.

Ποδόσφαιρο
Την πρώτη της ήττα γνώρισε η Θύελλα Καμαρίου που έχασε από την ομάδα της Καλλιθέας με 1-0 και έτσι βρίσκεται στην 3η θέση της βαθμολογίας του 5ου ομίλου με 14 βαθμούς (-1 από τον 2ο Άγιο Ιερόθεο και -5 από την Καλλιθέα). Ο Πανθηραϊκός ήρθε ισόπαλος 0-0 με τον Εθνικό και με 12 βαθμούς είναι στην 6η θέση της βαθμολογίας.

Στο τοπικό ντέρμπι μεταξύ ΑΟ Πύργου και ΑΟ Καρτεράδου για το πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας Κυκλάδων νικητής ήταν ο ΑΟ Πύργου με 1-0.

Για το πρωτάθλημα της κατηγορίας Κ16, ο Πανθηραϊκός νίκησε εκτός έδρας τον ΠΑΣ Νάξου με 1-4, ενώ η Θύελλα Καμαρίου ηττήθηκε εκτός έδρας από τον Αθλητικό Σύλλογο Ίου με 4-2.

Για το πρωτάθλημα της κατηγορίας Κ12, η αναμέτρηση μεταξύ Πανθηραϊκού και Θύελλας Καμαρίου έληξε με σκορ 6-2 υπέρ του πρώτου.

Μπάσκετ
Η ανδρική ομάδα της Αθλητικής Ένωσης Σαντορίνης ηττήθηκε στην Πάρο από τον ΑΟ Πάρου με 66-61.