20 C
Santorini
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Δεύτερη ήττα και φινάλε στο πρωτάθλημα για τον ΑΟ Θήρας

Μετά από μία σεζόν με πολλές δυσκολίες, λόγω Covid-19 και τραυματισμών βασικών αθλητριών, που στέρησαν από την ομάδα της Σαντορίνης τη δυνατότητα για ένα καλύτερο πλασάρισμα στην διάρκεια της κανονικής περιόδου και έναν πιο βατό αντίπαλο στη συνέχεια των play off

Share

Παρά τη μαχητικότητα που επέδειξε το βράδυ του Σαββάτου 16/4 στο Μαρούσι, ο ΑΟ Θήρας δεν κατάφερε στον β’ αγώνα για τα play off της Volleyleague κόντρα στον Παναθηναϊκό να κάνει την υπέρβαση και γνώρισε ξανά την ήττα με 3-1 σετ, ολοκληρώνοντας τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα με την κατάληψη της 7ης θέσης.

Ο Παναθηναϊκός πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά και θα μάθει σήμερα (17/4) τον αντίπαλό του, μετά την ολοκλήρωση της αναμέτρησης μεταξύ ΑΕΚ και ΠΑΟΚ. Το άλλο ζευγάρι των ημιτελικών είναι Ολυμπιακός-Άρης, που απέκλεισαν αντίστοιχα τον ΑΟ Λαμίας 2013 και τη Θέτιδα.

Ως προς το αγωνιστικό μέρος, οι γηπεδούχες προηγήθηκαν στο πρώτο σετ με 5-1, αναγκάζοντας τον Κώστα Παπαδόπουλο να καλέσει γρήγορα το πρώτο του τάιμ άουτ. Με την Αθηνά Παπαφωτίου να τροφοδοτεί όλες τις συμπαίκτριές της, οι πράσινες ανέβασαν την διαφορά μέχρι και διψήφιο νούμερο για το 1-0 σετ με 25-13.

Με τα περιθώρια να στενεύουν, στο δεύτερο σετ ο ΑΟ Θήρας ρίσκαρε από τη γραμμή του σερβίς και μετά το αρχικό 3-0 απέκτησε τον έλεγχό του, για την ισοφάριση σε 1-1 σετ με 25-17.

Με κορυφαίες τις Γκρόθες και Χατζηευστρατιάδου ο Παναθηναϊκός πήρε από νωρίς τον έλεγχο του τρίτου σετ (9-4) και με το 25-16 και το 2-1 σετ, πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά.

Το τέταρτο σετ αν και είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, οι Μπράνκο Γκάιτς και Κώστας Παπαδόπουλος κράτησαν το βασικό τους σχήμα στον αγωνιστικό χώρο, με τον ΑΟ Θήρας να παίρνει το προβάδισμα 9-5, αλλά τον Παναθηναϊκό να περνάει μπροστά στα μέσα του σετ με 14-13 με μπλοκ της Εύας Χαντάβα. Η κορυφαία του αγώνα Μάρετ Γκρόθες με επίθεση από τη θέση “6” διαμόρφωσε το τελικό 25-22 για το 3-1 σετ.

Τα σετ: 3-1 (25-13, 17-25, 25-16, 25-22) σε 92′

maison_concept_objet_santorini

Με τη γλώσσα των αριθμών
Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 54 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 3 άσσους, 41 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

Παναθηναϊκός ΑΟ: Χατζηευστρατιάδου 12 (9/17 επ., 3 μπλοκ), Κωνσταντίνου 15 (12/35 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κρος 10 (5/10 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Γκρόθες 17 (15/39 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 70% υπ. – 70% άριστες), Παπαφωτίου 1 (1/1 επ.), Χαντάβα 14 (10/26 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 45% υπ. – 21% άριστες) / Ρόγκα (λ, 80% υπ. – 80% άριστες), Στεπανένκο 2 (2/4 επ.), Μεταξά 1 (1 μπλοκ).

ΑΟ Θήρας: Χόλστον 10 (8/27 επ., 2 μπλοκ), Άμποτ 11 (10/28 επ., 1 μπλοκ, 33% υπ. – 33% άριστες), Διάλλα 7 (4/9 επ., 3 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 5 (1/4 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Μίτροβιτς 14 (12/37 επ., 2 μπλοκ, 38% υπ. – 31% άριστες), Αργυρίου 9 (6/12 επ., 3 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 42% υπ. – 32% άριστες), Αδαμοπούλου, Δροσοπούλου.

Οι δηλώσεις των προπονητών
Μπράνκο Γκάιτς (Προπονητής Παναθηναϊκού): “Είμαι επαγγελματίας, τώρα είμαι προπονητής στον Παναθηναϊκό και εδώ θα εστιάσω. Δεν είμαι απόλυτα ικανοποιημένος αλλά βήμα βήμα θα φτάσουμε εκεί που θέλουμε. Πρέπει να βελτιωθούμε σε όλους τους τομείς. Είμαι τυχερός γιατί έχω δίπλα μου καλούς συνεργάτες, καλή διοίκηση και φυσικά τα κορίτσια δουλεύουν πολύ, είναι επαγγελματίες και όλοι μαζί θα χτίσουμε μια δυνατή ομάδα για να παλέψουμε για το πρωτάθλημα. Βέβαια, προϋπόθεση είναι να περάσουμε πρώτα από τον ημιτελικό”.

Κώστας Παπαδόπουλος (Προπονητής ΑΟ Θήρας): “Τακτικά πήγαμε καλά. Το σερβίς μας είχε μία ακολουθία γιατί μετά οδηγήσαμε πολλές καλές περιπτώσεις για εμάς στο μπλοκ-άμυνα. Το ζήτημα είναι ότι ένα σετ έφυγε γρήγορα στην αρχή. Στο δεύτερο παίξαμε καλά και όταν ξεκίνησε το τρίτο σετ βρεθήκαμε να κυνηγάμε. Θέλαμε στο τέταρτο να κυνηγήσουμε τη νίκη αλλά δεν τα καταφέραμε. Θέλαμε να είμαστε πιο ψηλά στη κανονική περίοδο και η περίοδος του covid μας στέρησε κάποιους βαθμούς που δεν τους παίξαμε. Με λίγο καλύτερα πλασάρισμα ίσως είχαμε καλύτερη τύχη. Αυτό είχαμε ως σκοπό. Αυτή τη διετία που είμαστε εδώ και προσπαθούμε, ενώ έχουμε αλλάξει πολλά στο ελληνικό πρωτάθλημα, ο ΑΟ Θήρας έχει δύο τελικούς κυπέλλου. Μία διετία που πέρυσι όσο παίχτηκε, ήμασταν επικεφαλής. Φέτος μας στοίχισε το πλασάρισμα. Δεν είχαμε διάρκεια σε πολλά κομβικά παιχνίδια μετά τα Χριστούγεννα. Σίγουρα όμως προσπαθήσαμε”.