Santorini
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Δύσκολη νίκη επί της Λαμίας για τον ΑΟ Θήρας

Share

Επιστροφή στις νίκες για τον ΑΟ Θήρας, που κατάφερε να επικρατήσει με δυσκολία της μαχητικής ομάδας της Λαμίας με 3-0 σετ, για την 18η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών.

Αν και υπέπεσαν σε 26 λάθη σε τρία σετ, με όπλο το σερβίς οι γηπεδούχες πήραν τους τρεις βαθμούς της νίκης και παραμείνει στο κυνήγι των ομάδων που προπορεύονται στη βαθμολογία.

Ο ΑΟ Λαμίας με εξαίρεση το πρώτο σετ πάλεψε το παιχνίδι, με τα δύο τελευταία σετ να κρίνονται με το μίνιμουμ της διαφοράς. Οι αθλήτριες του Ηλία Αγγέλη μπορούσαν να πάρουν κάτι περισσότερο, ωστόσο είχαν προβλήματα στην υποδοχή (20% με 15% άριστη) που τις δυσκόλεψε στην ανάπτυξή στην επίθεση.

Τα σετ: 3-0 (25-13, 27-25, 28-26) σε 83′

Οι δηλώσεις των προπονητών
Κώστας Παπαδόπουλος (ΑΟ Θήρας): “Ήταν σημαντικό τρίποντο. Η Λαμία είναι καλή ομάδα με καλές προσθήκες και πρέπει να είσαι σοβαρός. Κρατάω ότι πλέον ανταποκρινόμαστε σε δύσκολες καταστάσεις, όπως έγινε σήμερα”.

Ηλίας Αγγέλης (AO Λαμίας): “Δύσκολο παιχνίδι. Παρότι ξεκινήσαμε άσχημα από το δεύτερο σετ και μετά ισορροπήσαμε και πιέσαμε τον αντίπαλό μας. Η Σαντορίνη στα κρίσιμα σημεία ήταν πιο ψύχραιμη και κατάφερε να πάρει τη νίκη. Συγχαρητήρια στη Σαντορίνη για τη νίκη. Ξεχνάμε το παιχνίδι και συγκεντρωνόμαστε στο Μαρκόπουλο”.