Σε δύο ομίλους θα αγωνιστούν οι 14 ομάδες της Volleyleague γυναικών τη νέα περίοδο 2020-2021. Σύμφωνα με την κλήρωση που πραγματοποιήθηκε σήμερα στα γραφεία της ΕΟΠΕ, οι ομάδες χωρίστηκαν σε δύο ομίλους ως εξής:

A’ Όμιλος
ΑΟ Θήρας
ΑΟ Παναθηναϊκός
ΑΣ Άρης
ΑΟ Μαρκοπούλου
ΑΟ Ηλυσιακός
ΑΟ Λαμίας 2013
ΑΟΝ Αμαζόνες

Β’ Όμιλος
Ολυμπιακός ΣΦΠ
ΑΣΠ Θέτις
ΠΑΟΚ
Πανναξιακός AON
ΑΟΦ Πορφύρας
ΑΠΣ Αίας
ΑΕΚ

Οι επτά ομάδες κάθε ομίλου θα αγωνιστούν σε δύο γύρους. Οι τρεις πρώτες στη βαθμολογία των δύο ομίλων θα προκριθούν στον Γ’ όμιλο, όπου θα αγωνιστούν επίσης σε δύο γύρους. Μετά τους αγώνες αυτούς και σύμφωνα με τη βαθμολογία, οι ομάδες θα καταλάβουν τις θέσεις 1-6 της Τελικής Βαθμολογικής Κατάταξης του πρωταθλήματος.

Οι ομάδες των δύο πρώτων ομίλων που θα καταλάβουν τις θέσεις 4-7, θα αγωνιστούν στον Δ’ όμιλο για να καταλάβουν τις θέσεις 7-14 της Τελικής Βαθμολογικής Κατάταξης του πρωταθλήματος. Οι ομάδες που θα καταλάβουν τις θέσεις 12-14 θα υποβιβαστούν στην Pre League γυναικών.

Το πρώτο σερβίς του πρωταθλήματος θα γίνει στις 10 Οκτωβρίου 2020. Η πρώτη φάση θα ολοκληρωθεί στις 30 Ιανουαρίου 2021, ενώ η τελική φάση θα ολοκληρωθεί ως τις 18 Απριλίου 2021.

Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, ο ΑΟ Θήρας θα αγωνιστεί εκτός έδρας με τη νεοφώτιστη ομάδα της Λαμίας, ενώ στη δεύτερη αγωνιστική θα έχει ρεπό. Στις επόμενες πέντε αγωνιστικές του α’ γύρου, θα παίξει κατά σειρά με Μαρκόπουλο, Παναθηναϊκό, Αμαζόνες, Άρη και Ηλυσιακό.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των αγωνιστικών των δύο ομίλων στην α’ φάση του πρωταθλήματος:

Α’ ΦΑΣΗ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Α’ ΟΜΙΛΟΥ – Α’ ΓΥΡΟΣ

1η Αγωνιστική 10-11 Οκτωβρίου 2020
Α.Σ. Άρης – Παναθηναϊκός Α.Ο.
Ηλυσιακός Α.Ο. – Α.Ο. Μαρκοπούλου  Revoil
Α.Ο. Λαμίας 2013 – Α.Ο. Θήρας
Α.Ο.Ν. Αμαζόνες – ΡΕΠΟ

2η Αγωνιστική 17-18 Οκτωβρίου 2020
Α.Ο.Ν. Αμαζόνες – Α.Σ. Άρης
Παναθηναϊκός Α.Ο. – Ηλυσιακός Α.Ο.
Α.Ο. Μαρκοπούλου  Revoil – Α.Ο. Λαμίας 2013
ΡΕΠΟ – Α.Ο. Θήρας

3η Αγωνιστική 24-25 Οκτωβρίου 2020
Ηλυσιακός Α.Ο.    – Α.Ο.Ν. Αμαζόνες
Α.Ο. Λαμίας 2013 – Παναθηναϊκός Α.Ο.
Α.Ο. Θήρας – Α.Ο. Μαρκοπούλου  Revoil
Α.Σ. Άρης – ΡΕΠΟ

4η Αγωνιστική 31 Οκτωβρίου – 1 Νοεμβρίου 2020
Α.Ο.Ν. Αμαζόνες – Α.Ο. Λαμίας 2013
Α.Σ. Άρης – Ηλυσιακός Α.Ο.
Παναθηναϊκός Α.Ο. – Α.Ο. Θήρας
ΡΕΠΟ – Α.Ο. Μαρκοπούλου Revoil

5η Αγωνιστική 7-8 Νοεμβρίου 2020
Α.Ο. Θήρας – Α.Ο.Ν. Αμαζόνες
Α.Ο. Λαμίας 2013 – Α.Σ. Άρης
Α.Ο. Μαρκοπούλου Revoil – Παναθηναϊκός Α.Ο.
Ηλυσιακός Α.Ο. – ΡΕΠΟ

6η Αγωνιστική 11 Νοεμβρίου 2020    
Α.Ο.Ν. Αμαζόνες – Α.Ο. Μαρκοπούλου  Revoil
Α.Σ. Άρης- Α.Ο. Θήρας
Ηλυσιακός Α.Ο. – Α.Ο. Λαμίας 2013
ΡΕΠΟ – Παναθηναϊκός Α.Ο.

7η Αγωνιστική 14-15 Νοεμβρίου 2020
Παναθηναϊκός Α.Ο. – Α.Ο.Ν. Αμαζόνες
Α.Ο. Μαρκοπούλου Revoil – Α.Σ. Άρης
Α.Ο. Θήρας – Ηλυσιακός Α.Ο.
Α.Ο. Λαμίας 2013 – ΡΕΠΟ

Β’ ΓΥΡΟΣ

8η Αγωνιστική 21-22 Νοεμβρίου 2020          
Παναθηναϊκός Α.Ο. – Α.Σ. Άρης
Α.Ο. Μαρκοπούλου Revoil – Ηλυσιακός Α.Ο.
Α.Ο. Θήρας – Α.Ο. Λαμίας 2013
ΡΕΠΟ – Α.Ο.Ν. Αμαζόνες

9η Αγωνιστική 28-29 Νοεμβρίου 2020      
Α.Σ. Άρης – Α.Ο.Ν. Αμαζόνες
Ηλυσιακός Α.Ο. – Παναθηναϊκός Α.Ο.
Α.Ο. Λαμίας 2013 – Α.Ο. Μαρκοπούλου  Revoil
Α.Ο. Θήρας – ΡΕΠΟ

10η Αγωνιστική 5-6 Δεκεμβρίου 2020      
Α.Ο.Ν. Αμαζόνες – Ηλυσιακός Α.Ο.
Παναθηναϊκός Α.Ο. – Α.Ο. Λαμίας 2013
Α.Ο. Μαρκοπούλου  Revoil – Α.Ο. Θήρας
ΡΕΠΟ – Α.Σ. Άρης

11η Αγωνιστική 12-13 Δεκεμβρίου 2020      
Α.Ο. Λαμίας 2013 – Α.Ο.Ν. Αμαζόνες
Ηλυσιακός Α.Ο. – Α.Σ. Άρης
Α.Ο. Θήρας – Παναθηναϊκός Α.Ο.
Α.Ο. Μαρκοπούλου Revoil – ΡΕΠΟ

12η Αγωνιστική 19-20 Δεκεμβρίου 2020
Α.Ο.Ν. Αμαζόνες – Α.Ο. Θήρας
Α.Σ. Άρης – Α.Ο. Λαμίας 2013
Παναθηναϊκός Α.Ο. – Α.Ο. Μαρκοπούλου  Revoil
ΡΕΠΟ – Ηλυσιακός Α.Ο.

13η Αγωνιστική 23-24 Ιανουαρίου 2021
Α.Ο. Μαρκοπούλου  Revoil – Α.Ο.Ν. Αμαζόνες
Α.Ο. Θήρας – Α.Σ. Άρης
Α.Ο. Λαμίας 2013 – Ηλυσιακός Α.Ο.
Παναθηναϊκός Α.Ο. – ΡΕΠΟ

14η Αγωνιστική 30-31 Ιανουαρίου 2021      
Α.Ο.Ν. Αμαζόνες – Παναθηναϊκός Α.Ο.
Α.Σ. Άρης – Α.Ο. Μαρκοπούλου  Revoil
Ηλυσιακός Α.Ο. – Α.Ο. Θήρας
ΡΕΠΟ – Α.Ο. Λαμίας 2013

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Β’ ΟΜΙΛΟΥ – Α’ ΓΥΡΟΣ

1η Αγωνιστική 10-11 Οκτωβρίου 2020 
Α.Π.Σ. Αίας – Α.Ε.Κ.
Α.Ο.Φ. Πορφύρας – Π.Α.Ο.Κ.
Α.Σ.Π. Θέτις – Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
Πανναξιακός Α.Ο.Ν. – ΡΕΠΟ

2η Αγωνιστική 17-18 Οκτωβρίου 2020
Πανναξιακός Α.Ο.Ν. – Α.Π.Σ. Αίας
Α.Ε.Κ. – Α.Ο.Φ. Πορφύρας
Π.Α.Ο.Κ. – Α.Σ.Π. Θέτις
ΡΕΠΟ – Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.

3η Αγωνιστική 24-25 Οκτωβρίου 2020 
Α.Ο.Φ. Πορφύρας – Πανναξιακός Α.Ο.Ν.
Α.Σ.Π. Θέτις – Α.Ε.Κ.
Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. – Π.Α.Ο.Κ.
Α.Π.Σ. Αίας – ΡΕΠΟ

4η Αγωνιστική 31 Οκτωβρίου-1 Νοεμβρίου 2020          
Πανναξιακός Α.Ο.Ν. – Α.Σ.Π. Θέτις
Α.Π.Σ. Αίας – Α.Ο.Φ. Πορφύρας
Α.Ε.Κ. – Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
ΡΕΠΟ – Π.Α.Ο.Κ.

5η Αγωνιστική 7-8 Νοεμβρίου 2020      
Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. – Πανναξιακός Α.Ο.Ν.
Α.Σ.Π. Θέτις – Α.Π.Σ. Αίας
Π.Α.Ο.Κ. – Α.Ε.Κ.
Α.Ο.Φ. Πορφύρας – ΡΕΠΟ

6η Αγωνιστική 11 Νοεμβρίου 2020
Πανναξιακός Α.Ο.Ν. – Π.Α.Ο.Κ.
Α.Π.Σ. Αίας – Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
Α.Ο.Φ. Πορφύρας – Α.Σ.Π. Θέτις
ΡΕΠΟ – Α.Ε.Κ.

7η Αγωνιστική 14-15 Νοεμβρίου 2020
Α.Ε.Κ. – Πανναξιακός Α.Ο.Ν.
Π.Α.Ο.Κ. – Α.Π.Σ. Αίας
Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. – Α.Ο.Φ. Πορφύρας
Α.Σ.Π. Θέτις – ΡΕΠΟ

Β’ ΓΥΡΟΣ

8η Αγωνιστική 21-22 Νοεμβρίου 2020
Α.Ε.Κ. – Α.Π.Σ. Αίας
Π.Α.Ο.Κ. – Α.Ο.Φ. Πορφύρας
Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. – Α.Σ.Π. Θέτις
ΡΕΠΟ – Πανναξιακός Α.Ο.Ν.

9η Αγωνιστική 28-29 Νοεμβρίου 2020          
Α.Π.Σ. Αίας – Πανναξιακός Α.Ο.Ν.
Α.Ο.Φ. Πορφύρας – Α.Ε.Κ.
Α.Σ.Π. Θέτις – Π.Α.Ο.Κ.
Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. – ΡΕΠΟ

10η Αγωνιστική 5-6 Δεκεμβρίου 2020
Πανναξιακός Α.Ο.Ν. – Α.Ο.Φ. Πορφύρας
Α.Ε.Κ. – Α.Σ.Π. Θέτις
Π.Α.Ο.Κ. – Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
ΡΕΠΟ – Α.Π.Σ. Αίας

11η Αγωνιστική 12-13 Δεκεμβρίου 2020      
Α.Σ.Π. Θέτις – Πανναξιακός Α.Ο.Ν.
Α.Ο.Φ. Πορφύρας – Α.Π.Σ. Αίας
Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. – Α.Ε.Κ.
Π.Α.Ο.Κ. – ΡΕΠΟ

12η Αγωνιστική 19-20 Δεκεμβρίου
Πανναξιακός Α.Ο.Ν. – Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
Α.Π.Σ. Αίας – Α.Σ.Π. Θέτις
Α.Ε.Κ. – Π.Α.Ο.Κ.
ΡΕΠΟ – Α.Ο.Φ. Πορφύρας

13η Αγωνιστική 23-24 Ιανουαρίου 2021
Π.Α.Ο.Κ. – Πανναξιακός Α.Ο.Ν.
Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. – Α.Π.Σ. Αίας
Α.Σ.Π. Θέτις – Α.Ο.Φ. Πορφύρας
Α.Ε.Κ. – ΡΕΠΟ

14η Αγωνιστική 30-31 Ιανουαρίου 2021
Πανναξιακός Α.Ο.Ν. – Α.Ε.Κ.
Α.Π.Σ. Αίας – Π.Α.Ο.Κ.
Α.Ο.Φ. Πορφύρας – Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
ΡΕΠΟ – Α.Σ.Π. Θέτις

Διαφήμιση
Print Friendly, PDF & Email

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here