Εντός έδρας ήττα από τον ΠΑΟΚ για τον ΑΟ Θήρας

Την ήττα με 1-3 σετ γνώρισε απόψε από τον ΠΑΟΚ ο ΑΟ Θήρας, για την 14η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών, την πρώτη του δεύτερου γύρου του πρωταθλήματος, μετά από έναν αγώνα με πολλές ανατροπές και όμορφες φάσεις.

Ο αγώνας ξεκίνησε εντυπωσιακά για τις γηπεδούχες, που με τρομερή πίεση στο σερβίς είχαν τον απόλυτο έλεγχο του πρώτου σετ (5-4, 8-5, 11-7, 18-12), με τον ΠΑΟΚ να μειώνει στη συνέχεια μ’ ένα ξέσπασμα της Μερτέκη σε 20-18. Τελικά, η είσοδος της Αδαμοπούλου έδωσε νέα πνοή στην ομάδα της Σαντορίνης που ξέφυγε ξανά με 23-18 και έφτασε στην κατάκτηση του α’ σετ.

Από εκείνο το σημείο και μετά όμως ο ΠΑΟΚ άλλαξε ταχύτητα, άρχισε να παίζει πλέον αυτός από τη γραμμή του σερβίς και κρατώντας τον ΑΟ Θήρας πολύ χαμηλά στην επίθεση, πήρε πολύ εύκολα τα δύο επόμενα σετ, ενώ ξεκίνησε εντυπωσιακά και στο τρίτο φτάνοντας γρήγορα στο 6-12. Οι γηπεδούχες πήραν την αλλαγή και με την  Κωνσταντινίδου στο σερβίς το σκορ έγινε 11-12, ενώ πέρασαν μπροστά με 15-13. Εκεί ο Δικέφαλος έβγαλε αντίδραση και πήρε ξανά το προβάδισμα στο σκορ, για να φτάσει στο 19-25 με μόλις ένα λάθος.

Με το πολύτιμο τρίποντο που πήρε ο ΠΑΟΚ, κατάφερε να παραμείνει στη 2η θέση της βαθμολογίας (-5 βαθμούς από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό), αντίθετα ο ΑΟ Θήρας, μετά την απώλεια βαθμών, παρέμεινε στην 7η θέση, βλέποντας όμως τη διαφορά του από τη Θέτιδα στην 6η θέση να μεγαλώνει στους 7 βαθμούς.

Τα σετ: 1-3 (25-19, 14-25, 19-25, 19-25) σε 102′

Οι δηλώσεις των προπονητών
Κώστας Παπαδόπουλος (Α.Ο Θήρας): “Κάναμε ένα καλό α’ σετ, αλλά το ζήτημα είναι ότι γενικά πρέπει να έχεις διάρκεια απέναντι σε καλές ομάδες όπως ο ΠΑΟΚ. Για τα δύο επόμενα σετ δεν μπορέσαμε να ανταποκριθούμε, αν και το γ’ σετ παίχθηκε επί ίσοις όροις μέχρι ένα σημείο. Προσπαθήσαμε και στο τελευταίο σετ, σε κάποια σημεία περιμέναμε περισσότερα, αλλά με τέτοιες ομάδες δεν έχεις την πολυτέλεια να κερδίσεις τέτοια παιχνίδια, παίζοντας καλά για δύο σετ”.

Γιάννης Χαριτωνίδης (ΠΑΟΚ): “Μετά από τρία άσχημα αποτελέσματα θέλαμε να κλείσουμε τη χρονιά με μία νίκη και τα καταφέραμε. Περιμένουμε τώρα την έλευση του νέου προπονητή  και θεωρώ ότι η ομάδα έχει πολλά περιθώρια βελτίωσης προκειμένου να πετύχει τους στόχους της. Εύχομαι Χρόνια Πολλά με υγεία και καλή χρονιά σ’ όλο τον κόσμο”.