Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Επική ανατροπή και πρόκριση στον τελικό Κυπέλλου για τον ΑΟ Θήρας

Το Σάββατο στις 21:15 ο τελικός με τον Ολυμπιακό

Share

Μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα που κράτησε περισσότερες από 2,5 ώρες, ο ΑΟ Θήρας πανηγυρίζει την νίκη του επί του Πανναξιακού με 2-3 σετ και την πρόκρισή του στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος, για πρώτη φορά στην ιστορία του.

Η ομάδα της Νάξου προηγήθηκε στα σετ 1-0, ενώ μετά από ένα μαραθώνιο δεύτερο σετ με δέκα χαμένα σετ μπολ του ΑΟ Θήρας έκανε το 2-0. “Χρυσή” αλλαγή για τη Σαντορίνη αποδείχθηκε η νεαρή πασαδόρος Παναγιώτα Ξανθοπούλου που μπήκε στο τρίτο σετ και άλλαξε τον ρυθμό του αγώνα. Η ομάδα ανέβασε στροφές για να ισοφαρίσει σε 2-2 τα σετ και να στείλει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ, όπου ολοκλήρωσε τη μεγάλη ανατροπή. Σπουδαία δουλειά στην επίθεση έκαναν οι Καταρίνα Πίλεπιτς (29 π.) και Ευαγγελία Μερτέκη (28 π.).

Η ροή του αγώνα
Το πρώτο σετ κρίθηκε με το …καλημέρα. Ο ΑΟ Θήρας προηγήθηκε με 5-3 αλλά το εκπληκτικό σερβίς της Στεντίλ με στόχο τη Μερτέκη έφερε την ανατροπή και το +10 σερί για τον Πανναξιακό. Η ομάδα του Κωστακόπουλου εκμεταλλεύτηκε την καλή ψυχολογία και με την Κακουράτου να βγάζει άμυνες και την Χατζηευστρατιάδου να μπλοκάρει έφθασε με άνεση στο 1-0 στα σετ με 25-16.

Ο ΑΟ Θήρας στο δεύτερο σετ βελτίωσε την υποδοχή του και με την Πίλεπιτς να βγάζει ενέργεια στην επίθεση προηγήθηκε με 12-10. Ο Πανναξιακός με το 6ο του μπλοκ στο ματς ισοφάρισε 13-13 με τον κόουτς της ομάδας από τη Σαντορίνη Μπράνκο Γκάιτς να ρίχνει στο ματς για πρώτη φορά την Μελίνα Εμμανουηλίδου. Η Πίλεπιτς ξαναπάτησε το γκάζι, ο ΑΟ Θήρας ξέφυγε με 5 (24-19) αλλά ο Πανναξιακός δεν άφησε το σετ. Με δικό του σερί 5-0 ισοφάρισε σε 24-24. Ακολούθησαν εκατέρωθεν λάθη στο σερβίς με την Πίλεπιτς στο 29-29 να καρφώνει στο φιλέ και να δίνει το πρώτο σετ μπολ (30-29) στον Πανναξιακό. Η Κροάτισσα διαγώνια του ΑΟ Θήρας έμελλε να είναι η μοιραία παίκτρια στο σετ για την ομάδα της αφού έχασε την τελευταία επίθεση για το 33-31 του Πανναξιακού που έφθασε σε μια μεγάλη ανατροπή για το 2-0 στα σετ. Ο ΑΟ Θήρας στο δεύτερο σετ άφησε ανεκμετάλλευτα 10 σετ μπολ, με τον Πανναξιακό να το κατακτά τελικά με το τρίτο σετ μπολ.

Με την πλάτη στον τοίχο, στο τρίτο σετ ο ΑΟ Θήρας έκανε την δική του αντεπίθεση. Από το ρευστό 8-7 με τα σερβίς της Πίλεπιτς πήγε το σκορ στο 14-7 δείχνοντας διάθεση να κρατηθεί στο ματς. Μάλιστα έφθασε να προηγείται με 20-12 και 21-13 αλλά ο Πανναξιακός και πάλι δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Μείωσε στους 4 πόντους (22-18), αλλά τελικά ο ΑΟ Θήρας με πασέρ την Ξανθοπούλου έφθασε στην κατάκτηση του σετ με 25-19.

Με την ψυχολογία από το δικό του κερδισμένο τρίτο σετ στα ύψη και έχοντας ρυθμό στο παιχνίδι του, ο ΑΟ Θήρας προηγήθηκε στο τέταρτο σετ με 17-12, με δύο μπλοκ της Ξανθοπούλου και της Φιλντ και άσσο της Πίλεπιτς. Το σετ έκλεισε με 25-18 για τον ΑΟ Θήρας με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στο πέμπτο σετ όπου θα κρινόταν και το εισιτήριο για τον τελικό.

Όπως τα προηγούμενα τέσσερα σετ, έτσι και το πέμπτο σετ ήταν συγκλονιστικό. Ο ΑΟ Θήρας προηγήθηκε με 5-3 αλλά με λάθος επίθεση της Πίλεπιτς και μπλοκ στην ίδια ο Πανναξιακός έφτιαξε σερί 3-0 και πήρε προβάδισμα με 6-5. Νέα ανατροπή με την Καλανταρίδου να βάζει τον ΑΟ Θήρας μπροστά με 7-6 και λάθος του Πανναξιακού (4 μπάλες) να στέλνει τη διαφορά στο +2 (8-6). Στην αλλαγή τερέν των ομάδων ο Κωστακόπουλος έβαλε και πάλι στη διαγώνιο την Κένεντι αντί της Λιάγκη. Η Εμμανουηλίδου με άσσο αύξησε ακόμη περισσότερο τη διαφορά (9-6) αλλά λάθος επίθεση της Πίλεπιτς έφερε και πάλι τη διαφορά στον πόντο (9-8). Η Ριντ για τον Πανναξιακό ισοφάρισε σε 11-11 με το ματς να έρχεται για πολλοστή φορά στην απόλυτη ισορροπία. Η Μερτέκη ευστόχησε για το 12-11, αλλά δική της άστοχη επίθεση στην κόντρα μπάλα έφερε το 12-12. Η ίδια ξαναβάζει τον ΑΟ Θήρας μπροστά με 13-12 και η Ξανθοπούλου με άσσο δίνει το πρώτο σετ-ματς μπολ στην ομάδα της για το 14-12. Η Τσομπανίδου μείωσε σε 14-13, η Μερτέκη έκανε λάθος για την ισοφάριση σε 14-14, η ίδια ευστόχησε για το 15-14, με την Πίλεπιτς να μπλοκάρει για το 16-14 και το 3-2 του ΑΟ Θήρας.

Οι πόντοι του Πανναξιακού προήλθαν από 8 άσσους, 49 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 38 λάθη αντιπάλων, ενώ του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 11 άσσους, 70 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-16, 33-31, 19-25, 18-25, 14-16)

Με τη γλώσσα των αριθμών
Πανναξιακός ΑΟΝ (Κωστακόπουλος): Βεργίδου 5 (3/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπράιαν 4 (3/18 επ., 1 μπλοκ), Ριντ 16 (11/38 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 55%υπ.), Στεντίλ 9 (6/31 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 57% υπ.), Τσομπανίδου 11 (7/14 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χατζηευστρατιάδου 17 (10/17 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ) / Κακουράτου (λ, 57% υπ.), Λιάγκη 9 (9/19 επ.), Λάβδα.

ΑΟ Θήρας (Γκάιτς): Γκρμπατς 2 (2/2 επ.), Καλανταρίδου 8 (7/28 επ., 1 άσσος, 67% υπ.), Καλαντάτζε 1 (0/2 επ., 1 μπλοκ), Μερτέκη 28 (25/57 επ., 3 άσσοι, 48% υπ.), Πίλεπιτς 29 (26/67 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Φιλντ 12 (4/11 επ., 2 άσσοι, 6 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 42% υπ.), Εμμανουηλίδου 5 (4/5 επ., 1 άσσος), Καραφουλίδου 1 (1/1 επ.), Ξανθοπούλου 4 (0/2 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Παναγιωτίδου 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ).

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών
Ο προπονητής του ΑΟ Θήρας Μπράνκο Γκάιτς δήλωσε: “Μετά το 2-0 πίστευα ότι μπορούσαμε να το γυρίσουμε. Συνήθως η ομάδα που παίρνει δεύτερο συνεχόμενο σετ πιστεύει ότι τελειώνει το ματς. Εγώ αυτό που είπα στα κορίτσια είναι ότι αν σταματήσουν να κάνουν λάθη θα το γυρίσουν. Παίζαμε πολύ άσχημα στα δύο πρώτα σετ και από το τρίτο και μετά ξεκινήσαμε να πιέζουμε τον αντίπαλο από το σέρβις και από την επίθεση. Θέλω να μιλήσω για την Ξανθοπούλου. Είναι ηρωίδα και σας λέω ότι είναι το μέλλον του ελληνικού βόλεϊ. Σήμερα έπαιξε υπό πίεση, άντεξε και έδειξε ότι μπορεί. Όσο για τον τελικό; Δεν υπάρχει καμία δικαιολογία για κούραση. Όταν παίζεις τελικό πρέπει να τα ξεχνάς όλα”.

Η πασαδόρος του ΑΟ Θήρας Παναγιώτα Ξανθοπούλου τόνισε: “Μπήκα στο τρίτο σετ για να βοηθήσω την ομάδα μου και είδα ότι μου βγαίνουν κάποια πράγματα. Νομίζω ότι τα καταφέραμε. Ήταν δύσκολο να το γυρίσουμε αλλά στο γυναικείο βόλεϊ όπως είδατε όλα γυρνάνε. Είμαι πολύ χαρούμενη που για πρώτη φορά θα παίξουμε τελικό. Αυτό που γύρισε το ματς είναι το χαμόγελο και η θετική μας ενέργεια”.

Ο προπονητής του Πανναξιακού Νίκος Κωστακόπουλος δήλωσε: “Έγινε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι μεταξύ ισοδύναμων ομάδων. Συγχαρητήρια στον ΑΟ Θήρας για την πρόκριση στον τελικό. Εμείς αντιμετωπίσαμε αρκετά προβλήματα πριν τον ημιτελικό. Η Κένεντι μόλις χθες έκανε την πρώτη της προπόνηση μετά από γαστρεντερίτιδα, ενώ στο ζέσταμα η Ριντ έπαθε τράβηγμα στην ωμοπλάτη. Δεν έχω παράπονο από τα παιδιά, έδωσαν ότι είχαν και τους αξίζουν συγχαρητήρια. Πρέπει να αφήσουμε αυτό το παιχνίδι πίσω και να κοιτάξουμε τα ημιτελικά του πρωταθλήματος”.

Η αρχηγός και πασαδόρος του Πανναξιακού Όλγα Βεργίδου δήλωσε: “Συγχαρητήρια στην ομάδα μου, σε όλα τα κορίτσια, παίξαμε καταπληκτικά, είμαι περήφανη για την προσπάθεια. Χάσαμε από έναν πολύ καλό αντίπαλο και το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ίσως έπρεπε να έχουμε περισσότερη αποφασιστικότητα στο τρίτο σετ. Η  Σαντορίνη δεν έχασε την ευκαιρία και γύρισε το ματς”.

Το νέο ραντεβού με την ιστορία
Στον τελικό, που θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 6/4 στις 21:15, ο ΑΟ Θήρας θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό που νίκησε στον πρώτο ημιτελικό την ΑΕΚ με 3-0 σετ (25-13, 25-17, 25-21) και έχει βάλει στόχο το 9ο συνεχόμενο τρόπαιο.

Συγχαρητήριο μήνυμα από τον Δήμαρχο Θήρας
Τα συγχαρητήριά του στην ομάδα της Σαντορίνης για την πρόκριση στον τελικό έδωσε αμέσως μετά τη λήξη του αγώνα, με ανάρτησή του στο Facebook, ο Δήμαρχος Θήρας κος Νίκος Ζώρζος.