EURO 2012: Πρόκριση της Εθνικής στα προημιτελικά

Η Εθνική Ελλάδας έκανε και πάλι το θαύμα της! Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προκρίθηκε στους “8” του EURO 2012, καθώς επικράτησε 1-0 της Ρωσίας στη Βαρσοβία και κατέκτησε τη δεύτερη θέση του Α΄ ομίλου.

Ο αρχηγός της Εθνικής, Γιώργος Καραγκούνης, εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος της άμυνας των Ρώσων στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου (+45΄) και με ένα σουτ με το δεξί χάρισε τη νίκη στην Ελλάδα με 1-0.

Ακριβώς με την ίδια συγκομιδή με το 2004 (1 νίκη, 1 ισοπαλία, 1 ήττα), η Εθνική μας πήρε την πρόκριση, στους προημιτελικούς της διοργάνωσης, την Παρασκευή 22/6 στο Γκντανσκ της Πολωνίας, όπου θα αντιμετωπίσει  κατά πάσα πιθανότητα τη Γερμανία.