Tae Kwon Do: Χρυσό για τον Γιώργο Ζήκα στους αγώνες της Σόφιας

zikas_sofiaΧρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο αθλητής Γιώργος Ζήκας +65 kg, της Αθλητικής Ένωσης Σαντορίνης/Πανιώνιος, στο 5ο Hereya Open Tournament Tae Kwon Do, στη Σόφια Βουλγαρίας, που πραγματοποιήθηκε 25-26 Απρίλιου 2015.

Ο Γιώργος Ζήκας, που αγωνίστηκε ως μέλος της επίλεκτης ομάδας της Ένωσης Νοτίου Ελλάδος (ΕΤΑΝΕ), σήκωσε την ελληνική σημαία στο πρωτο σκαλί του βάθρου και αντιπροσωπεύσε την Σαντορίνη επάξια.

Μεγάλη επιτυχία επίσης για το σύλλογο ήταν το γεγονός οτι η προπονήτρια κ Μαρία Τσουκνίδου συμμετείχε στο coaching της ομάδας της ΕΤΑΝΕ, με head coach τον προπονητή της εθνικής ομάδας κ. Νίκο Παπαδέα, συνεργάτη της Αθλητικής Ένωσης Σαντορίνης/Πανιώνιος .

Η αποστολή στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία αφού κατέκτησε την 1η θέση στην γενική κατάταξη με 10 χρυσά, 10 ασημένια και 8 χάλκινα.

Όπως ήταν φυσικό ο σύλλογος επιφύλαξε θερμή υποδοχή στον αθλητή και την προπονήτρια.