Volley League γυναικών: Η ανασκόπηση της 17ης αγωνιστικής

Ήττα στο τάι μπρέικ για τον ΑΟ Θήρας από τον ΠΑΟ

Ο Ολυμπιακός πέτυχε τη 12η συνεχόμενη νίκη του, επικρατώντας με 3-0 σετ επί του Άρη, και παραμένει στην πρώτη θέση της Volley League γυναικών. Αντίθετα ο Άρης γνώρισε την τέταρτη συνεχόμενη ήττα του και παρέμεινε χαμηλά στη βαθμολογία.

Μετά από μια πολύ δυνατή αναμέτρηση 110 λεπτών, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να λυγίσει στο τάι μπρέικ τον ΑΟ Θήρας μέσα στην έδρα του. Οι γηπεδούχες αν και βρέθηκαν να χάνουν με 0-2 σετ, κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να ισοφαρίσουν σε 2-2, στο 5ο όμως σετ κάποια λάθη στην υποδοχή που χάρισαν εύκολους πόντους στις φιλοξενούμενες, στέρησαν την ευκαιρία στις αθλήτριες του Ματέο Φρέσκι να φτάσουν στην ολική ανατροπή και στον θρίαμβο.

Το παιχνίδι της χρονιάς διεξήχθη στο κλειστό του Ολυμπιακού Χωριού, με την ΑΕΚ να μένει όρθια απέναντι στο Μαρκόπουλο, καθώς χρειάστηκε να ανατρέψει το εις βάρος της 1-2 σετ και 19-23 του τετάρτου σετ για να πάρει τελικά το δίποντο στο τάι μπρέικ με 24-22!

Ο ΠΑΟΚ πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη επί του Απολλώνιου, λίγες ημέρες μετά την επικράτηση του με 3-1 για το Κύπελλο. Αυτή τη φορά το σκορ ήταν 3-0 σετ,

Ο Ηλυσιακός πανηγύρισε στην έδρα της Θέτιδας το τρίποντο της νίκης που τον βάζει για τα καλά στην διεκδίκηση μίας θέσης στα πλέι οφ.

Μετά από έξι σερί ήττες και κάνοντας την καλύτερή του φετινή εμφάνιση, ο ΑΟ Λαμίας πήρε σπουδαία νίκη με 3-0 σετ επί των Πρωταθλητών Ακαδημιών Πεύκων και με τους τρεις βαθμούς μείωσε στον πόντο την διαφορά του από τον Άρη και τον Απολλώνιο.