Volleyleague γυναικών: Η ανασκόπηση της 11ης αγωνιστικής

Το αήττητο του ΠΑΟΚ κατάφερε να σπάσει η ΑΕΚ στην 11η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών, με την οποία ολοκληρώθηκε ο α’ γύρος του πρωταθλήματος. Οι κιτρινόμαυρες πήραν τη νίκη με 3-0 σετ και πλέον βρίσκονται στην 3η θέση της βαθμολογίας, στο -4 από την κορυφή.

Σε κακή μέρα, ο ΑΟ Θήρας γνώρισε εντός έδρας ήττα με 0-3 σετ από τον Ολυμπιακό που ήταν ανώτερος σε όλους τους τομείς. Σε συνδυασμό με την ήττα του ΠΑΟΚ από την ΑΕΚ, ο Ολυμπιακός μείωσε τη διαφορά του από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ στους 3 βαθμούς.

Αν και βρέθηκε πίσω στο ξεκίνημα του αγώνα, η Θέτιδα με όπλο το σερβίς έκανε την ανατροπή και έφτασε το τρίποντο με 3-1 σετ απέναντι στο Μαρκόπουλο. Πλέον βρίσκεται μια ανάσα από την πεντάδα της βαθμολογίας, καθώς απέχει έναν βαθμό από την 5η θέση και τον ΑΟ Θήρας, ενώ ξέφυγε με +4 από το Μαρκόπουλο και την 7η θέση.

Ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε εντός έδρας την έκτη συνεχόμενη νίκη του, επικρατώντας του Άρη με 3-0 σετ.

Κάνοντας δύο φορές την ανατροπή στο σκορ, το Αιγάλεω πήρε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του, καθώς επικράτησε με 3-2 σετ του Ηλυσιακού, πανηγυρίζοντας το πρώτο του εντός έδρας δίποντο, με το οποίο έφτασε τους 5 βαθμούς.

Ο ΑΟ Λαμίας ξεκίνησε με το δεξί τις αγωνιστικές υποχρεώσεις της νέας χρονιάς, νικώντας με 3-0 σετ τη νεανική ομάδα του ΖΑΟΝ που παρατάχθηκε με μόλις 8 αθλήτριες από τα αναπτυξιακά τμήματα του συλλόγου.