Santorini
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Volleyleague γυναικών: Η ανασκόπηση της 13ης αγωνιστικής

Share

Μεγάλη νίκη στην έδρα του Ολυμπιακού με 3-0 σετ πέτυχε ο Παναθηναϊκός, που με αυτό το τρίποντο ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας, αφήνοντας 4ο τον Ολυμπιακό στο -2. Σε περίπτωση ισοβαθμίας των δύο ομάδων, οι “πράσινες” θα έχουν προβάδισμα καθώς έχουν πετύχει δύο νίκες στα δύο φετινά μεταξύ τους παιχνίδια.

Ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας ΠΑΟΚ πανηγύρισε εντός έδρας την 12η νίκη του σε 13 παιχνίδια, επικρατώντας με 3-0 της Θέτιδας. Παρά τις απουσίες των Στράντζαλη, Τερζόγλου (άρρωστες), Τσιόγκα, Ξανθοπούλου (τραυματίες), ο ΠΑΟΚ μπόρεσε να ξεπεράσει το εμπόδιο της ομάδας της Βούλας και να διατηρήσει τη διαφορά της από τους διώκτες του, ενώ οι φιλοξενούμενες γνώρισαν δεύτερη συνεχόμενη ήττα.

Η ΑΕΚ συνέχισε στη Λαμία τη νικηφόρα πορεία της, όπου επιβλήθηκε του τοπικού ΑΟ Λαμίας με 3-0 σετ. Για τις “κιτρινόμαυρες” ήταν η 12η συνεχόμενη νίκη, παραμένοντας στη 2η θέση και στο κυνήγι του πρωτοπόρου ΠΑΟΚ (-4 βαθμούς).

maison_concept_objet_santorini

Δύο στα δύο για τον ΑΟ Θήρας στον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος, καθώς επικράτησε με 3-0 του νεανικού ΖΑΟΝ. Με δεδομένη τη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων, ο προπονητής της Σαντορίνης έδωσε χρόνο συμμετοχής σε αθλήτριες με λιγότερη παρουσία και παράλληλα πολύτιμες ανάσες στις βασικές. Μία από τις αθλήτριες που χρησιμοποίησε ο Βλάντιμιρ Βάσοβιτς ήταν και η Ναταλία Μάτα, από τις ακαδημίες της ομάδας, η οποία στην πρώτη της συμμετοχή σε αγώνα της Volleyleague αποκόμισε πολύτιμη εμπειρία. Παρά τη φιλότιμη προσπάθεια των φιλοξενούμενων το 3-0 ήρθε με σχετική άνεση.

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη πέτυχε και ο Άρης, ο οποίος πήρε το τρίποντο με 3-1 σετ κόντρα στο Αιγάλεω. Οι “κιτρινόμαυρες” με τους τρεις βαθμούς της νίκης ανέβηκαν στην 9η θέση με 14 βαθμούς, αφήνοντας 10η τη Λαμία με έναν λιγότερο.

Μετά από οκτώ συνεχόμενες ήττες, το Μαρκόπουλο βρέθηκε από την κόλαση στον παράδεισο, καθώς αν και ήταν πίσω στο σκορ με 0-2 σετ από τον Ηλυσιακό, με αντεπίθεση διαρκείας και μεγάλη ανατροπή στο τέταρτο σετ πήρε στο φινάλε τη νίκη με 3-2 σετ. Με τους δύο βαθμούς της νίκης η ομάδα των Μεσογείων άφησε τον Ηλυσιακό στην 9η θέση και ανέβηκε στην 8η με έναν βαθμό περισσότερο (16 έναντι 15) και σε περίπτωση ισοβαθμίας έχει και το πλεονέκτημα με δύο νίκες.