Volley League γυναικών: Η ανασκόπηση της 16ης αγωνιστικής

Νίκη στο τάι μπρέικ στην έδρα του Απολλώνιου για τον ΑΟ Θήρας - Στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα της Σαντορίνης

Χωρίς να δυσκολευτεί, ο Ολυμπιακός έφυγε νικητής με 3-0 σετ από την έδρα του Ηλυσιακού, παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι ερυθρόλευκες πήραν και άτυπη ρεβάνς από την ομάδα των Ιλισίων για την ήττα τους στο παιχνίδι του πρώτου γύρου με 3-1 σετ.

Αν και ζορίστηκε για δύο σετ από τη Θέτιδα, ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με 3-0 σετ και επέστρεψε στις νίκες.

Μετά από συναρπαστικό παιχνίδι γεμάτο συγκινήσεις και ανατροπές, ο ΑΟ Θήρας έφυγε από την έδρα του Απολλώνιου στο Κερατσίνι με το ροζ φύλλο αγώνα, καθώς πήρε τη νίκη στο τάι μπρέικ. Μετά από τη μικρή βαθμολογική απώλεια, η ομάδα της Σαντορίνης βρίσκεται πλέον με 37 βαθμούς στο -1 από τον δεύτερο Παναθηναϊκό, τον οποίο θα υποδεχτεί στο ΔΑΠΠΟΣ στην επόμενη αγωνιστική, ενώ ο Απολλώνιος έπιασε τον Άρη στην 10η θέση με 13 βαθμούς.

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ μέσα στην έδρα του Άρη, η ΑΕΚ έκανε την ανατροπή και με 3-1 σετ έφυγε με το τρίποντο από την Θεσσαλονίκη.

Για τρίτη σερί αγωνιστική, τα νεοφώτιστα Πεύκα πανηγύρισαν σπουδαίο τρίποντο κόντρα στο Μαρκόπουλο και έκαναν άλμα στην 5η θέση της βαθμολογίας

Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, περνώντας νικηφόρα -αν και με δυσκολία- από την έδρα της ουραγού Λαμίας, με 3-1 σετ.