22.2 C
Santorini
Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Volleyleague γυναικών: Η ανασκόπηση της 16ης αγωνιστικής

Αυτοκτόνησε ο ΑΟ Θήρας - Προηγήθηκε στην έδρα της Θέτιδας με 0-2 σετ και τελικά ηττήθηκε στο τάι μπρέικ

Share

Στο τάι μπρέικ κρίθηκαν οι τρεις από τις έξι αναμετρήσεις της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Volleyleague γυναικών.

Μετά από ένα πολύ δυνατό παιχνίδι, ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 3-2 στο Μαρκόπουλο με την Καταρίνα Ζαρολίνσκα Κρολ να σταματά στους 36 πόντους. Ο Δικέφαλος του Βορά πανηγύρισε την 15η νίκη του σε 16 αγώνες, με τον ΑΟ Μαρκοπούλου να κερδίζει τις εντυπώσεις, όχι όμως και τον αγώνα, παρότι είχε διπλό ματς πόιντ στο τάι μπρέικ. Οι δύο ομάδες θα βρεθούν την Τετάρτη και πάλι αντιμέτωπες στο ίδιο γήπεδο για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου.

Στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής, η ΑΕΚ υποχρέωσε τον Παναθηναϊκό στη δεύτερη εντός έδρας ήττας του, πανηγυρίζοντας τη νίκη της με 3-2 σετ. Με τη 15η συνεχόμενη νίκη της, ΑΕΚ διατηρήθηκε στη 2η θέση της βαθμολογίας (39β.) και στο -4 από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ (43β.), ενώ οι πράσινες είναι στην 3η θέση (37β.) ισόβαθμες με τον Ολυμπιακό.

Χωρίς να δυσκολευτεί, ο Ολυμπιακός (προσεχής αντίπαλος του ΑΟ Θήρας για το Κύπελλο) πέρασε από την έδρα του Ηλυσιακού με 3-0 σετ.

Την ανατροπή της αγωνιστικής πέτυχε η Θέτιδα στη Βούλα, η οποία ανέτρεψε το εις βάρος της 0-2 σετ από τον ΑΟ Θήρας, παίρνοντας τη νίκη στο φινάλε με 3-2 σετ. Οι αθλήτριες του Βλάντιμιρ Βάσοβιτς αδίκησαν τους εαυτούς τους και μέσα σε 129’ παιχνιδιού βρέθηκαν από τον παράδεισο στην κόλαση, παραδίδοντας σεμινάριο “ιδανικού αυτόχειρα”. Με τον βαθμό που πήρε από το αποψινό παιχνίδι, η ομάδα της Σαντορίνης διατηρήθηκε στην 5η θέση (26β.) στο +2 από την 6η Θέτιδα.

Σπουδαία νίκη που του δίνει το δικαίωμα να κοιτάζει πιο ψηλά στη βαθμολογία πήρε το Αιγάλεω, το οποίο νίκησε στην έδρα του με 3-1 σετ τη Λαμία.

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη πέτυχε ο Άρης που έφυγε με το τρίποντο από το Ζηρίνειο, νικώντας με 3-0 το νεανικό σύνολο του ΖΑΟΝ που μόνο στο δεύτερο σετ κατάφερε να σταθεί ανταγωνιστικά.