Volleyleague γυναικών: Η ανασκόπηση της 17ης αγωνιστικής

Νίκη με ανατροπή για τον ΑΟ Θήρας επί του μαχητικού Αιγάλεω

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-0 του Άρη στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης και παρέμεινε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Ο Δικέφαλος διατήρησε το αήττητο εντός έδρας σερί του, με τον Άρη να είναι ανταγωνιστικός μόνο στο δεύτερο σετ της αναμέτρησης.

Μετά τον πρόσφατο μεταξύ τους αγώνα για το Κύπελλο, η ΑΕΚ νίκησε για δεύτερη φορά μέσα σε λίγες ημέρες τη Θέτιδα και με το τρίποντο της νίκης διατηρείται στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Ο αγώνας ήταν ντέρμπι και στα τρία σετ, με τα δύο τελευταία να κρίνονται στο μίνιμουμ της διαφοράς, ενώ η Θέτιδα είχε ευκαιρία στο δεύτερο σετ να ισοφαρίσει, αλλά η Α.Ε.Κ. κατάφερε να κάνει το 26-24.

Χωρίς δυσκολία, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-0 του ΖΑΟΝ και διατηρήθηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας. Ο Γιάννης Καλμαζίδης έδωσε ανάσες σε όλες τις βασικές αθλήτριες που δεν αγωνίστηκαν καθόλου, με το νεανικό σύνολο του ΖΑΟΝ να προσπαθεί αλλά να μην μπορεί να προβάλλει ιδιαίτερη αντίσταση.

Ο Ολυμπιακός άφησε πίσω του τον αποκλεισμό από το Κύπελλο και επικράτησε με 3-0 του ΑΟ Μαρκοπούλου. Το τελικό σκορ αδικεί την προσπάθεια του ΑΟΜ που ήταν σε όλα τα σετ ανταγωνιστικός, αλλά πλήρωσε τα πολλά λάθη που έκανε (25).

Ο ΑΟ Θήρας κατέβαλε με 3-1 σετ το αξιόμαχο Αιγάλεω. Οι νεοφώτιστες για τρία σετ έβαλαν δύσκολα στη Σαντορίνη, κερδίζοντας μάλιστα το 1ο σετ, αλλά μετά το 2-1 οι γηπεδούχες έφτασαν στη νίκη που τις διατήρησε στην 5η θέση και σε απόσταση ασφαλείας από τις υπόλοιπες ομάδες.

Σπουδαίο τρίποντο που τον βάζει στην διεκδίκηση μίας θέσης για τα πλέι οφ πανηγύρισε ο Ηλυσιακός στην έδρα της Λαμίας. Η ομάδα των Ιλισίων επικράτησε με 3-1 σετ του ΑΟ Λαμίας και έπιασε το Μαρκόπουλο στην 8η θέση της βαθμολογίας.