Volley League γυναικών: Η ανασκόπηση της 21ης αγωνιστικής

Μία εβδομάδα μετά την κατάκτηση του κυπέλλου Ελλάδος, ο Ολυμπιακός συνέχισε το νικηφόρο σερί του στη Volley League γυναικών, επικρατώντας στο κλειστό της Βούλας με 3-0 σετ της Θέτιδας.

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με 3-0 των Πεύκων. Το τελικό σκορ αδικεί την προσπάθεια της φιλοξενούμενης ομάδας καθώς και στα τρία σετ ήταν πολύ ανταγωνιστική (στο 2ο είχε σετ μπολ, στο τρίτο ήταν μπροστά με 21-23), αλλά στα κρίσιμα σημεία η εμπειρία του Παναθηναϊκού έκανε τελικά τη διαφορά.

Με μία επιβλητική εμφάνιση και το εμφατικό 3-0 επί της ΑΕΚ, ο ΑΟ Θήρας ολοκλήρωσε με επιτυχία τις φετινές εντός έδρας αγωνιστικές υποχρεώσεις του στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Μία αγωνιστική πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου, η ομάδα της Σαντορίνης ανέβηκε στην 3η θέση, στο +1 από την Ένωση και στην τελευταία στροφή του πρωταθλήματος θα φιλοξενηθεί στην έδρα του πρωτοπόρου και κυπελλούχου Ολυμπιακού, ενώ η ΑΕΚ θα υποδεχθεί τον ΠΑΟΚ.

Μετά από ένα θρίλερ διάρκειας δύο ωρών, ο ΠΑΟΚ έκανε σπουδαία ανατροπή κόντρα στο Μαρκόπουλο και σε συνδυασμό με την ήττα των Πεύκων βρέθηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας. Αντίθετα, η ομάδα των Μεσογείων αν και προηγήθηκε με 0-2 και έκανε με τη σειρά του μια μεγάλη ανατροπή στο τάι μπρέικ (από 5-0, 10-11) δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη και ισοβαθμεί με τον Ηλυσιακό, αλλά είναι στην 9η θέση καθώς έχει δύο νίκες λιγότερες.

Ο Ηλυσιακός πήρε τη νίκη με 3-1 σετ στην έδρα του Απολλώνιου. Η ομάδα των Ιλισίων με τους τρεις βαθμούς της νίκης έφτασε τους 25 και βρίσκεται στην 8η θέση που οδηγεί στα play off.

Σπουδαία νίκη πανηγύρισε ο Άρης στην έδρα της Λαμίας με 3-0, νίκη που του επιτρέπει να ελπίζει ότι θα προλάβει να μπει στην πρώτη 8αδα, ενώ η Λαμία είναι οριστικά στα play out και θα διεκδικήσει την παραμονή της με μειονέκτημα έδρας.

Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής
ΟΦΑ Απολλώνιος – ΑΟ Ηλυσιακός 1-3 (22-25, 21-25, 27-25, 18-25) σε 112′
ΑΟ Λαμίας 2013 – ΑΣ Άρης 0-3 (20-25, 16-25, 22-25) σε 80′
ΠΑΟΚ – ΑΟ Μαρκοπούλου 3-2 (24-26, 22-25, 25-09, 25-17, 15-13) σε 116′
ΑΟ Θήρας – ΑΕΚ 3-0 (32-30, 25-23, 25-18) σε 89′
ΑΣΠ Θέτις – Ολυμπιακός ΣΦΠ 0-3 (17-25, 16-25, 16-25) σε 72′
Παναθηναϊκός ΑΟ – Ακαδημίας Πρωταθλητών Πεύκων 3-0 (25-19, 26-24, 25-23 ) σε 79′