Volleyleague γυναικών: Η ανασκόπηση της 3ης αγωνιστικής

Με το δεξί στα εντός έδρας παιχνίδια ο ΑΟ Θηρας - Νίκη με 3-0 επί του ΠΑΟΚ

Δυνατές αναμετρήσεις, ανατροπές και εκπλήξεις χαρακτήρισαν την 3η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών, το Σάββατο 4/11.

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την πρώτη του ήττα, καθώς η ΑΕΚ ήταν η νικήτρια στο αθηναϊκό ντέρμπι με τις πράσινες. Με όπλο το ισχυρό της σερβίς και το μπλοκ, η ομάδα της ΑΕΚ επικράτησε στην έδρα της με 3-1 σετ.

Την πρώτη του απώλεια βαθμού είχε ο Ολυμπιακός που βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο κόντρα στον Απολλώνιο, αλλά κατάφερε στο τάι μπρέικ να πάρει τους δυο βαθμούς της νίκης. Αν και παραμένει χωρίς νίκη μετά από τρεις αγωνιστικές, ο Απολλώνιος κατάφερε μετά την ΑΕΚ να αποσπάσει βαθμό και από τις “ερυθρόλευκες” και μάλιστα εκτός έδρας, δείχνοντας πως βρίσκεται στον σωστό δρόμο στη φετινή σεζόν.

Μετά από μια αναμέτρηση που εξελίχθηκε σε θρίλερ, ο Άρης κατάφερε στο τάι μπρέικ να επιβληθεί των Ακαδημιών Πρωταθλητών Πεύκων με 3-2 σετ. Η νεοφώτιστη στη Volleyleague ομάδα των Πεύκων έφτασε κοντά στη πρώτη της νίκη, καθώς προηγήθηκε με 1-2 σετ και 8-11 στο τάι μπρέικ, αλλά τελικά λύγισε από την αντεπίθεση του Άρη.

Ο ΑΟ Θήρας πανηγύρισε επί του ΠΑΟΚ την πρώτη του για φέτος εντός έδρας νίκης, με καθαρό σκορ 3-0 σετ.

Η Θέτιδα επέστρεψε στις νίκες, καθώς ανέτρεψε το 0-1 και επικράτησε της Λαμίας με 3-1 μετά από ένα συναρπαστικό ματς.

Δύο νίκες στις δύο εντός έδρας αναμετρήσεις μετρά φέτος ο ΑΟ Μαρκοπούλου που επικράτησε του Ηλυσιακού με 3-0 σετ.