Volleyleague γυναικών: Η ανασκόπηση της 3ης αγωνιστικής

Ο ΠΑΟΚ συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος, καθώς πέτυχε το τρίτο του τρίποντο, επικρατώντας με άνεση του Αιγάλεω με 3-0 σετ.

Την τρίτη του νίκη πέτυχε και το Μαρκόπουλο που ακολουθεί στον βαθμολογικό πίνακα, καθώς νίκησε τον λαβωμένο ΖΑΟΝ με επίσης 3-0.

Αν και η γηπεδούχος ομάδα της Λαμίας του έβαλε δύσκολα, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να επικρατήσει με 3-0 σετ και να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα από το “Χαλκιοπούλειο”.

Στη Θεσσαλονίκη σημειώθηκε η έκπληξη της 3ης αγωνιστικής, με τον Άρη να γνωρίζει δεύτερη εντός έδρας ήττα στο τάι μπρέικ και τον Ηλυσιακό να πανηγυρίζει το πρώτο διπλό της σεζόν.

Με ήττα ξεκίνησε τις φετινές εντός έδρας αγωνιστικές του υποχρεώσεις ο ΑΟ Θήρας, καθώς η ΑΕΚ πέτυχε μεγάλη ανατροπή, νικώντας στο τάι μπρέικ, ενώ βρέθηκε πίσω με 2-0 σετ. Η ΑΕΚ έχασε με το μίνιμουμ της διαφοράς τα δύο πρώτα σετ, αλλά με πιο καθαρό μυαλό σε κομβικά σημεία του αγώνα απάντησε σε 2-2 και με αντεπίθεση διαρκείας ολοκλήρωσε την ανατροπή στο τάι μπρέικ.

Στις νίκες επέστρεψε ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε εντός έδρας με 3-1 σετ της Θέτιδας Βούλας. Οι “ερυθρόλευκες” άφησαν πίσω τους την ήττα από τον Παναθηναϊκό την προηγούμενη εβδομάδα και πήραν το τρίποντο απέναντι στην ομάδα του Γιώργου Ρούση που είχε ευκαιρία να οδηγήσει το παιχνίδι σε πέμπτο σετ.