Volleyleague γυναικών: Η ανασκόπηση της 5ης αγωνιστικής

Ο ΠΑΟΚ παρέμεινε η μόνη αήττητη ομάδα του πρωταθλήματος, καθώς επικράτησε του Μαρκόπουλου με 3-0 σετ. Ο Δικέφαλος του Βορρά είχε σε μεγάλη μέρα τις Κέιφρι και Κρολ και πανηγύρισε την 5η του νίκη σε ισάριθμα ματς.

Την δεύτερη φετινή του νίκη και πρώτη εντός έδρας πανηγύρισε ο ΑΟ Θήρας που πήρε με ανατροπή τη νίκη με 3-1 σετ επί της Θέτιδας. Αλάνθαστη ήταν η κεντρική της Σαντορίνης Τάνια Κουτσιούκη με 10/10 τελειωμένες επιθέσεις και 6 μπλοκ, που μαζί με την τοπ σκόρερ Μερκάδο (26 πόντους) είχαν εξαιρετικά σημαντική συμβολή στο πολύτιμο τρίποντο.

Χωρίς να δυσκολευτεί, μετά από 68 λεπτά αγώνα ο Ολυμπιακός ξεπέρασε το εμπόδιο του Ηλυσιακού με 3-0 σετ. Με υπεροχή σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες, οι “ερυθρόλευκες” έφτασαν στο τρίποντο και στην τέταρτη νίκη τους τη φετινή σεζόν.

maison_concept_objet_santorini

Σημαντική νίκη επί του Παναθηναϊκού με 3-1 σετ πανηγύρισε η ΑΕΚ μέσα στο κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο “Απ. Κόντος” στη Νέα Φιλαδέλφεια, στο ντεμπούτο του Ουνούς Οτσάλ στον κιτρινόμαυρο πάγκο. Με αυτό το τρίποντο η ΑΕΚ ανεβαίνει στους 11 βαθμού, αφήνοντας πίσω της τον Παναθηναϊκό που έμεινε στους 9.

Ο ΑΟ Λαμίας έδωσε τέλος στο αρνητικό σερί και πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη του και το πρώτο του τρίποντο στο πρωτάθλημα, επικρατώντας του Αιγάλεω με 3-1 σετ. Για το Αιγάλεω αυτή ήταν η 5η του ήττα σε ισάριθμους αγώνες.

Στις νίκες επέστρεψε και ο Άρης που επικράτησε με 3-0 του ΖΑΟΝ στο κλειστό της Μίκρας. Αυτό ήταν το δεύτερο τρίποντο για τις κιτρινόμαυρες, αλλά το πρώτο εντός έδρας, ενώ ο ΖΑΟΝ γνώρισε την 5η του ήττα σε ισάριθμα ματς.